Свлачище събори дървета върху електропровод на ЧЕЗ в местността Косанин дол, община Панчарево.
Вследствие на аварията без електрозахранване днес останаха селата Железница и Плана, съобщиха от пресцентъра на ЧЕЗ.
Екипите на компанията са успели да подадат напрежение в Железница чрез алтернативни схеми на електрозахранване. В момента се отстраняват повредите, като
това ще наложи кратки прекъсвания на тока и в Бистрица и част от кв. Горубляне.
Съборените дървета са извън сервитутната зона на електропроводите на ЧЕЗ .
„Просеките, които имаме право да правим са с определени параметри и не можем да прочистваме дървета извън тях, дори те да са рискови за електрозахранването. Вследствие на снежната буря през миналата седмица все още протичат различни явления и падат дървета, което създава предпоставка за повреди по електрическите съоръжения. Това е и причината и днес дървета да се стоварят върху наш електропровод“, каза Виктор Станчев, директор „Експлоатация и поддържане в ЧЕЗ Разпределение България.
В края на миналата година ЧЕЗ направи редица ремонти на електропроводите, които захранват Железница и Бистрица, както и прочистване на сервитутната им зона. В резултат непланираните прекъсвания в двете населени места спаднаха наполовина.
Авариите след тези дейности се дължат само на екстремните метеорологични условия, които високо в планината, където достигат електропроводите, са още по-тежки.
За да повиши сигурността на електрозахранването в Бистрица и Железница, ЧЕЗ се ангажира да извърши още един планов ремонт през 2015 г., с което броят на непланираните прекъсвания ще бъде намален допълнително.
Следващата седмица от ръководството на ЧЕЗ ще се срещнат с кмета на с. Железница и местните и ще обсъдят вече предприетите и планираните през 2015 г. стъпки за подобряване на електрозахранването в района.