Заради кремълската пропаганда не се веят украински знамена в България, затова във Вилнюс било по-хубаво, отколкото в София, смята военният министър Тодор Тагарев.
Там украинските флагове се веели на всеки 200-300 метра. А тук няма нито по улиците, нито се веят или висят по институциите, намеква политикът с никнейм Тагарчук, чийто профилна страница с неговия лик грее с жълто – синьото знаме. Такива са впечатленията му от срещата на върха на НАТО, който обаче отряза Украйна за членство и си остана само с веенето на знамената. А защо въобще българските знамена не се сменят с украинските, питаме министъра украински патриот, за да му е по-лесно да отчита дейност пред посолството?
Като „невероятна” Тагарев определи обстановката по време на Срещата на върха на НАТО във Вилнюс пред Лора Крумова в Нюзкурника на Нова.
Не така обаче щяло да изглежда в България, където кремълската политика имала сериозен успех. „Там на всеки 200-300 метра има украински и литовски флагове. България не изглежда така. И това е сериозен успех на кремълската политика спрямо страната ни и на пропагандата, която Кремъл води. Тя се подкрепя от значими обществени групи, партии и в някаква степен от президентската институция”, страда проукраинският министър, който е бил на служба като съветник на украинската армия. Явно Тагарев визира скорошното посещение на Зеленски, което мина без синьо-жълти знамена и феерии.
Тагарев не разбирал главнокомандващия генерал Радев за мира в Украйна
“Неразбираемо е, когато излиза от човек, който е с много висока военна подготовка. На всички е ясно, че Украйна е обект на агресия, която е непредизвикана с нищо и води до хиляди цивилни жертви и разрушения“. Така министърът на войната Тодор Тагарев отговори индиректно на думите на президента Румен Радев, че „Украйна настоява да води тази война”, казани под пилона на Рожен с българския флаг. Ден по-късно във Варна Радев влезе в спор с руофоби и им подвикна, че „Русия никога няма да ни нападне“.
Министърът подчерта, че позицията на България за Украйна не е по-различна от тази на съюзниците ни. „За тези, които си мислят, че едва ли не някой там е натиснал българската делегация и тя си е променила мнението – отваря се сайтът на правителството и там се вижда решението на Министерския съвет, с което се приема националната позиция”, завърши той.