Министър Тагарев не си поплюва да назове врага, особено пред погледа на началниците от САЩ и НАТО. Днес Тагарев надмина всички очаквания пред погледа от първия ред на трима посланици – на НАТО, на САЩ и на Украйна!
„Русия остава най-голямата заплаха за националната сигурност. Ще видим развитие в средата на сигурност и съответно промени в системата за сигурност.“ Това заяви министърът на отбраната Тодор Тагарев на международната конференция „Спечелване на мира в Украйна“ в Централния военен клуб, предаде БГНЕС. Конференцията е организирана от „Софийски форум за сигурност“ и американското посолство. Присъства посланичката на САЩ в НАТО Джулиан Смит.
В речта си Тагарев отбеляза ключовите събития в средата за сигурност. „Първият фактор е агресията на Русия. Тя започна през 2008 г. с войната срещу Грузия, продължи през 2014 г. и анексирането на Крим. Агресията кулминира през февруари 2022 г. с пълномащабната инвазия на Русия в Украйна“, каза той.
Тагарев е категоричен, че Русия остава най-голямата заплаха за националната сигурност. „С учения в нашата икономическа зона, нарушаване на свободния трафик в Черно море, ситуацията вече е доста сложна“, каза Тагарев.
„Стабилен мир може да има, когато Украйна успее да възстанови своите граници от 1991 г. Без това не можем да разчитаме на стабилност в региона. Дори да има пълно възстановяване на териториалната цялост, това не означава автоматично прекратяване на руската агресия“, добави той.
На второ място министърът на отбраната постави Западните Балкани.
„Все още не може да бъде намерено трайно решение за сигурността. Обстановката в Косово не се успокоява“ отбеляза той. Тагарев припомни, че България вече изпрати допълнителни 120 военнослужещи в КФОР. Така българските военни в Косово стават 150 души.
Той отбеляза, че третият фактор е терористичната дейност след атаките на „Хамас“ срещу Израел и предвиди увеличаване на миграционния натиск. Министърът припомни, че България продължава да работи за изпълнение на регионалните планове на НАТО, което има пряко значение за сигурността.
Тагарев съобщи, че България, Румъния и Турция работят за стартиране на противоминна операция.
„В близко бъдеще тя ще започне и ще допринесе за сигурността на износа на зърно, сигурността в нашата икономическа зона. Операцията ще бъде отворена за включване на Грузия на по-късен етап, засега не се предвижда участие на Украйна“.
Признателни сме за това, което България направи за Украйна, каза посланикът на САЩ в НАТО Джулиан Смит. Тя участва в Международната конференция „Спечелване на мира в Украйна“, организирана от Софийския форум за сигурност със съдействието на Посолството на САЩ в България, която се провежда днес в Централния военен клуб в столицата.
Смит подчерта, че на фона на комплексната среда за сигурност САЩ ще продължи подкрепата си към Украйна, но и ще осигури подкрепа на Израел. Тя посочи, че САЩ не просто има капацитета, но и дълга.
Разрешаването на конфликта между Русия и Украйна ще е възможно чрез преговори, смята посланикът на САЩ в НАТО. Работим в тясно сътрудничество с нашите приятели от Украйна и те посочват мирен план с десет точки. Ние го подкрепяме, както България и други страни, заяви Смит.
По нейните думи Русия може да установи мир и днес, ако пожелае. Уви, няма признак, че Русия има желание да седне на масата за преговори дори украинците да казват какво ще означава мирът в региона, коментира Смит. Ще подкрепим всяко международно усилие и държави, които искат да са медиатори, отбеляза тя и добави, че всичко това е при условие, че Украйна е на масата за преговори и процесът се фокусира върху това Путин да седне на масата за преговори.
Смит посочи, че хибридните тактики са ключов фокус за НАТО. НАТО разглеждаше конвенционалните заплахи, сега разглежда и пълния спектър хибридни тактики. Това е Алианс, който гледа уверено в бъдещето и е подготвен за него, каза Смит. Всичко, което правим, е да защитаваме хората си, добави тя.
Попитана дали НАТО трябва да реагира по-остро на хибридни и кибератаки Смит заяви: „Не сме пасивни. Алиансът отговаря много проактивно на такива атаки“.