На консултативната „среща“ при президента ГЕРБ и ПП бяха представени от Мария Габриел и Николай Денков. Други представители на партиите от Сглобката, парламента и изпълнителната власт нямаше. Кирил Петков иска смяната на шефовете на службите и затова не е желан на такива сбирки. Президентът не свиквал КСНС с политиците още отпреди войната в Украйна, въпреки че по закон е длъжен на всеки три месеца. “С кого да го свикам? С хората от записите и с техните ортаци от тъмните политически сенки ли? Не мисля, че това е интерес на обществената сигурност”, отвърна тогава Радев на журналистическите въпроси ще организира ли КСНС. Думите му бяха по адрес на ПП и персонално за Кирил Петков и Асен Василев.
Радев, който е бивш топ генерал и шеф на ВВС с няколко генералщабни военни академии и с достъп до секретните доклади на службите, няколко пъти обърка групировката Хамас с Хизбула и обяви, че Хизбула е нападнала Израел, а не Хамас. Хамас е сунитска групировка от Ивицата Газа с тилова подкрепа от шиитски Иран през последните години, докато Хизбула е базирана в Ливан. Именно бойците на Хамас пресякоха телените заграждения и нахлуха откъм Ивицата Газа в пустинята Негев в Израел и изклаха над 1200 еврейски граждани. Дали Радев е бил подведен от службите или сам се е объркал в сложната материя на групировките от Близкия Изток не е ясно. И Хамас и Хизбула са в списъка с терористичните групировки на ЕС и САЩ.
„Налице е тенденция за влошаване на средата на сигурност в резултат на военните действия в Израел, продължаващата война в Украйна, кризите в Сирия и Южен Кавказ, растящото напрежение в Западните Балкани, които изправят страната ни пред нови предизвикателства. Ескалацията на въоръжения сблъсък между Хизбула (всъщност е Хамас, а Хизбула засега гледа отстрани, Бел.ред.) и Израел и въвличането на нови участници увеличава риска от засилени миграционни потоци към страната ни с потенциално проникване на членове на терористични организации“, допълни държавният глава.
Той поясни, че е все по-широко прилагането на технологии и решения на продукти с военна и гражданска употреба, позволяващи нови способи за бойни действия.
„Изисква се надеждна защита на българската граница. Това налага както ремонт и поддръжка на преградното съоръжение и съществуващите системи, така и придобиване в спешен порядък на нови технически системи за наблюдение, проследяване и регистриране на опитите за нелегално преминаване на границата. Изисква повишена мобилност и ефективни системи за контрол на достъпа на граничните пунктове“, заяви още Радев.
Според него технологичното обновяване на „Гранична полиция“ ще спомогне за членството на България в Шенген.
„Постигнахме пълен консенсус, че трябва да се продължи с тези усилия“, каза още Румен Радев.
Няма нищо тревожно от днес за утре, което да провокира тази среща – причината за нея е осъзнаването, че институциите трябва да работят заедно, каза от своя страна премиерът Денков.