Представителят на Тайван Лин Ю-Тин, един от двамата боксьори в центъра на дискусиите на Олимпиадата в Париж относно пола му, каза, че стоенето настрана от социалните мрежи и концентрирането върху спорта му е помогнало да се справи с почти двуседмичните дискусии относно коректността на участието му на Игрите.
Ю-Тин от Тайван, който спечели олимпийската титла по бокс в категория до 57 килограма при жените, побеждавайки във финала полякинята Юлия Шеремета и алжирецът Имане Хелиф, триумфирал в категория до 66 килограма при жените, след успех във финала над китайката Ян Лиу, попаднаха в буря от коментари, която доминираше в медийните заглавия и беше обект на разгорещен дебат в социалните платформи.
Двамата бяха дисквалифицирани от Международната боксова асоциация (ИБА) от Световното първенство през 2023 година, която твърди, че боксьорите не отговарят на изискванията. Международният олимпийски комитет (МОК) обаче използва правилата за допустимост в бокса, приложени за Олимпийските игри през 2016-а и 2021 година, които не включват тестове за пола.
„Като елитен спортист, по време на състезание е важно да се абстрахирам от социалните медии и да се съсредоточа. Това е изключително важно. Разбира се, че чух част от информацията от моя треньор, но не й обърнах много внимание. Бях поканена от МОК да участвам на Игрите. Това е, върху което се съсредоточих. Що се отнася до другите новини, разчитах на моя треньор да отговори на въпросите. Просто се съсредоточих върху противниците и върху тренировките“, сподели Лин Ю-Тин.
След като в събота адвокатът на Имане Хелиф Набил Буди каза, че алжирският боксьор е подал официална правна жалба заради онлайн тормоз, Ю-Тин бе попитан дали би предприела подобни мерки и каза: „Това е нещо, което ще обсъдя с моя екип. По-късно ще решим каква ще бъде следващата стъпка.“
„По време на финалната битка се замислих за началото на моята кариера, когато започнах да се боксирам. Всички трудни тренировки, моментите, когато се контузвах, състезателите, срещу които се изправях. Имаше моменти на голяма болка и моменти на голяма радост. Плаках, защото бях толкова трогната. Представлявах Тайван, взех златния медал. Искам да благодаря на всички хора в Тайван, които ме подкрепяха, от началото до край“, добави още боксьорката след финала в Париж.
Лин Ю-Тин отстрани и българката Светлана Каменова на четвъртфиналите в категория до 57 килограма.
Два дни слушаме оживени добре под/платени телевизионни спорове относно приетия от НС закон за недопустимост на пропагандата в училище на избора на социален пол и при това имаме жив пример за последствията на подобна „свобода на избора“ – съдебни претенци за „накърнено човешко право“. Къде ли да са правата на всички спортистки-биологични жени-трудили се с години и достигнали апотеоза на спортното майсторство – Олимпийския ринг и там пребити и захвърлени със смачкано достоинство?…
Обърнете внимание на думите : Бях поканена от МОК да участвам…….“ Това говори всичко за този комитет.
Харесва ми използването на „боксьор“ вместо „боксьорка“