Министърът на финансите Теменужка Петкова представи информация за плащания, които е трябвало да бъдат извършени миналата година, но са останали за тази.
Към момента неразплатеното ДДС е над 700 милиона лева.
„Разходите, които са извършени през 2024 година, за които са издадени фактури, но не са разплатени, са 1 080 000 000 лева. Дейностите, които са извършени през 2024 година, те са на стойност 1 630 000 000 лева. Подписаните споразумения за разсрочване на разходи, които са били разплатени през последните години, са в размер на 913 милиона лева. Формираният дефицит на Фонд „Сигурност“ на електроенергийната система е 444 милиона“, пресметна финансовият министър.
По думите ѝ, данните на начислена основа за 2024 година ще бъдат известни към март – април.
Дискусията за състоянието на фиска беше определена като „жонглиране с числата“.

Но има и още и става все по-страшно какви са ги дробили Пеевски и Главчев на тъмно, а сега заедно с ГЕРБ удобно прехвърлят вината на Асен Василев, който бе министър само до март.
Размерът на неразплатените задължения на хазната от 2024 г., които ще трябва да бъдат покрити през 2025-а г., възлиза на малко над 4 млрд. лв. Изплащането на тези суми ще ограничи възможността за реализиране на нови инвестиции през 2025-а година, като ще бъде засегната сериозно инвестиционната програма на МРРБ, както и програмата за изпълнение на общинските проекти.
Извършените разходи, за които има издадени фактури, които не са платени, са в размер на 1 млрд. и 80 млн. лв. Дейности за други 1.64 млрд. лв. са извършени и сертифицирани, но не са фактурирани заради липсата на пари. По подписани споразумения за разсрочване на разходи са натрупани задължения в размер на 913 млн. лв. 444 млн. лв. дефицит е натрупан и във фонда за сигурност на електроенергийната система. Това прави 4.068 млрд. лв., които трябва да залегнат като разход в бюжет 2025, представи данни Петкова.
От думите й стана ясно, че програмата за общински проекти ще бъде сериозно засегната. За нея в проектобюджет 2025 се очаква да бъдат заложени 1.15 млрд. лв., но 518 млн. от тях ще трябва да се платят за направени разходи през 2024 г. Твоа означава, че за самата 2025 година ще могат да се извършват нови дейности за около 600 млн. лв.
Инвестиционната програма на МРРБ по линия на пътищата също ще бъде ограничена за нови обекти заради висящи стари задължения. Точният им размер още се уточнява, но общият размер на неразплатеното е над 1.2 млрд. лв. извън тези на общините.
Бившият финансов министър Асен Василев обяви тази криза за „измислена криза на чекмеджетата“. Василев извади като аргумент планираните 10 млрд. лв. капиталови разходи за 2024-а година, които са изпълнени към края на годината само на 6.7 млрд. лв. и попита защо има неразплатени суми при налични 3 млрд. одобрени разходи. Това бе поредната сметка на Василев, която доведе до спорове, защото голяма част от неизпълнението на капиталовите разходи е по линия на европейските фондове и плана за възстановяване и устойчивост. По данни към декември, 2024 капиталовите разходи по национален бюджет са 4.3 млрд. лв. при 2.4 млрд. лв. капиталови разходи по европейските проекти. „Няма такива 10 милиарда по държавен бюджет и вие го знаете“, възмути се Теменужка Петкова.
Двама се карат, третият печели. В случая това е Пеевски, който изхарчи парите и правеше разходите заедно с мъпета си Главчев цялата изминала година.
От ПП-ДБ обвиниха ГЕРБ-СДС за удълженото данъчно облекчение за ресторантьорите, от осрещната страна им отвърнаха с непланирани серия от разходи като компенсациите за земеделците, неосигурените пари по общинската програма, непокрити разходи за избори. В надвикването се стигна до обвинения от страна на Асен Василев за рекордна смъртност по време на ковид и изгонени от България над 1 млн. души. От трибуната бе пуснат дори клип от коледно парти на НАП. Така и не се разбра защо се бавят данните за изпълнението на бюджета през януари и с какво салдо точно е приключил месецът – дефицит или излишък. Теменужка Петкова само обяви, че салдото за януари е подобрено изненадващо заради полученото дарение от МО от Дания в размер на 348 млн. лв.
„Стига сте играли на тото с числата от Бюджета. Казвайте истината такава, каквато е. Укриването на истината ни доведе дотук“ – обърна се Петкова към бившия финансов министър Асен Василев.
„Силно се надявам с тази измислена криза, която е криза“за чекмеджетата, да не се справите така, както се справихте с предишните две, защото със справянето с финансовата криза, изгонихте един милион българи от страната и страната влезе в рецесия за три години, а с Covid кризата постигнахте най-високата смъртност в историята на България“, заяви Асен Василев.
„Дупката в бюджета е 18 милиарда, а всички знаем кой е виновникът. Неговият прякор ще е Асен Дупката“, коментира Байрям Байрям от Новото начало в угода на ГЕРБ и замитайки следите след Главчев и Пеевски. Тяхната тактика е да се присламчват към по-силната партия.
Към обвиненията към Василев се включиха от „Има такъв народ“ и „БСП – Обединена левица“, а от „Възраждане“ призоваха управляващите да не го „тричат“, защото съвместно носят отговорност за проблемите.
От МЕЧ пуснаха клип, в който се вижда празненство с участието на ръководителите на НАП и „Митниците“, съответно Румен Спецов и Георги Димов, но Теменужда Петкова не отговори на въпроса дали ще има рокади по върховете на двете приходни агенции.
Правителството ще направи всичко възможно, за да могат общините да продължат проектите си, обяви още Петкова.
Tя определи състоянието на хазната като сериозно, както и призна, че много добрата идея за капиталова програма за общините не е проработила по план.
„Ще бъде изключително трудна задача, но мислим върху това и търсим възможности, така, че няма да оставим българските общини, но пак казвам – наследството не е добро и ние трябва да се борим с това, което сме наследили, и да се опитаме наистина да направим най-доброто и за общините, и за бюджета на България с оглед голямата цел, която преследваме, каза финансовият министър, както и обеща да няма повишаване на данъци и осигуровки, а също и че подробности ще бъдат представени с проектобюджета.
По време на изслушването си Теменужка Петкова не даде конкретни отговори за това какви ще бъдат мерките за стабилизиране на фиска, както и дали ще има рокади на ръководителите на НАП и Агенция „Митници“, но заяви, че това и влизането в еврозоната ще са част от приоритетите.
Източник: БНР, БТА