Шокиращо разкритие дойде часове след 10-ия рожден ден на Facebook.
Най-голямата социална мрежа отпразнува във вторник юбилея си и предложи на всеки от 1,2-та милиарда свои потребители персонално видео за живота им. Вълнуващо, а?
Обаче Huffington Post са изнамерили отнякъде доказателство, че името Facebook въобще не е просто на 10 години, а на много повече – на 112 всъщност.
В статия на британския вестник Western Times от 1902 г. ясно пише названието – Face-book. Неизвестният автор на дописката пише:
„Последната новост за убиване на времето в провинцията е позната като „Face-book“.
Всеки посетител, който дойде в даден дом, трябва да си направи автопортрет в албума, ако ще и да не е добре нарисуван, и да се подпише под него. Резултатът е доста смущаващ, а най-грозните рисунки често са и най-забавни.“
Е, това не звучи толкова мащабно като днешната социална мрежа, въпреки че паралели очевидно могат да се направят. Разликите пък вероятно са в доста повече мустаци във Facebook от 1902 г. и доста повече клипчета с котки в този от 2014 г.
Малко бекграунд за днешната социална мрежа:
Фактически предшественик на Facebook е платформата Facemash, създадена през 2003 г. от второкурсника в Харвард Марк Зукърбърг. Сайтът използва и сравнява снимки от онлайн фотодиректория на студенти от университета.
За по-добър ефект, Зукърбърг хаква недостъпна информация от мрежата на Харвард и копира личните снимки на студентите от всички общежития. Затова сайтът е затворен, а Зукърбърг е пред изгонване и е обвинен в застрашаване на сигурността, нарушаване на авторски права и личното пространство. След като е оправдан, той разработва друг сайт с учебна цел.
На 4 февруари 2004 година отново пуска мрежа за по-широко общуване между студентите – Thefacebook,
наследник на Facemash и предшественик на днешния Facebook. В работата по мрежата се включват и съседите по стая на Зукърбърг – Едуардо Саверин, Дъстин Московиц, Андрю Макколъм и Крис Хюз.
Днешното име на социалната мрежа идва от краткото название на справочника, съдържащ снимките, адресите и телефоните на всички състуденти, който получавали постъпващите в университета. За удобство те наричали албума „The Photo Address Book”, The Facebook.