Аржентина избра за свой нов президент либертарианеца с десни убеждения Хавиер Милей, залагайки на аутсайдер с радикални възгледи, който да оправи икономиката, засегната от трицифрена инфлация, надвиснала рецесия и нарастваща бедност, предаде Ройтерс.
Новият президент идва извън двете основни партии в Аржентина – левите перонисти и консерваторите. Новият президент няма да допусне членство на Аржентина в БРИКС и иска по-малко държавна намеса и по-тесни връзки със САЩ.
Милей яхна вълната от гняв на избирателите срещу основните политически сили и спечели с по-голяма от очакваната разлика. Той получи около 56 процента от гласовете срещу малко над 44 на сто за съперника му, перонисткия министър на икономиката Серхио Маса. Няколко минути преди обявяването на резултатите Маса призна поражението си и обяви пред своите симпатизанти, събрали се в неговия предизборен щаб в Буенос Айрес, че Милей „е президентът, когото мнозинството аржентинци са избрали за следващите 4 години“. Маса, който излезе начело на първия тур на 22 октомври, допълни, че се е обадил на Милей да го поздрави и да му пожелае късмет.
„Моделът на упадък приключи, няма връщане назад“, заяви Милей в предизвикателна реч след обявяването на резултата, като същевременно призна предизвикателствата, които стоят пред него. „Изправени сме пред колосални проблеми: инфлация, стагнация, липса на истински работни места, несигурност, бедност и нищета“, изброи той. „Проблеми, който могат да бъдат решени само ако възприемем отново идеите на свободата“, каза той в победната си реч пред няколко хиляди свои привърженици, събрали се до предизборния му щаб, предаде Франс прес.
Милей, който се самоопределя като анархокапиталист, предлага да се намали ролята на държавата и да се овладее инфлацията, докато министърът, срещу когото той се бори, предупреди хората за отрицателните последици от подобна политика. Изборите принудиха мнозина да решат кого от двамата смятат за по-малкото зло, отбеляза Асошиейтед прес.
Новоизбраният президент обещава шокова терапия. Плановете му включват закриване на централната банка, отказване от песото и драстично намаляване на разходите – потенциално болезнени реформи, които обаче се харесаха на избирателите, разгневени от икономическите неволи, посочи Ройтерс.
Вотът в южноамериканската страна бе произведен в момент, в който тя преминава през дълбока икономическа криза и отчита една от най-големите инфлации в света (143 процента на годишна основа). Третата икономика на Латинска Америка има трудности да изплаща колосалния заем от 44 милиарда долара, сключен през 2018 г. с Международния валутен фонд, а чуждестранните валутни резерви на страната са на най-ниското си ниво.
Правителството на настоящия президент Алберто Фернандес губи популярност през последните месеци. По време на предизборната си кампания 51-годишният министър на икономиката Маса се опита да се дистанцира от досегашните управляващи на страната, в която 4 на 10 жители живеят под прага на бедността. Той се опита да убеди избирателите, че ще преобърне тенденцията, ако бъде избран за президент.
Победата на 53-годишния Милей разклаща политическия пейзаж и икономическата карта на Аржентина и може да повлияе на търговията със зърнени култури, литий и въглеводороди. Милей критикува Китай и Бразилия, заявявайки, че няма да работи с „комунисти“, и се обявява за по-силни връзки със САЩ.
Въпреки това бразилският президент Луиз Инасио Лула да Силва пожела късмет и успех на Милей след обявяването на резултата, добавяйки, че е важно демокрацията да бъде уважавана. Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп поздрави Милей и заяви, че либертарианецът ще направи Аржентина отново велика. Междувременно левият колумбийски президент Густаво Петро заяви, че това е „тъжен ден“ за региона. „Крайната десница спечели в Аржентина. Това е решението на нейното общество. Тъжно за Латинска Америка… Неолиберализмът вече няма какво да предложи на обществото. Той не може да отговори на настоящите проблеми на човечеството“, каза Петро.
Победата на Милей, 53-годишен икономист и бивш редовен участник в телевизионни предавания, наруши хегемонията на двете водещи политически сили вляво и вдясно – перонистите, които доминират аржентинската политика от 40-те години на миналия век, и основната опозиция – консервативния блок „Заедно за промяна“.
„Политиките на Милей ме плашат“, заяви вчера 42-годишната учителка Сусана Мартинес, след като гласува за Маса, цитира думите ѝ Ройтерс. Новоизбраният президент е много популярен сред младите хора. „Дойдохме, за да отпразнуваме този исторически триумф“, каза 21-годишният студент Ефраин Виверос от провинция Салта. „Честно казано, аз съм в екстаз. Милей е символ на промяната към по-добро. С Маса нямаше да имаме бъдеще, нашето бъдеще се върна“, добави той. „Милей е новото нещо, той не е много познат и това е малко плашещо, но е време да обърнем нова страница“, каза 31-годишният ресторантьор Кристиан, докато гласуваше вчера.
Милей, който стряска и перонисистите, и либералите, влезе в политиката през 2021 г., когато бе избран за депутат. Но от 17 години той участва в токшоута, като в тях е язвителен, хаплив и дори обиждащ. Видът му е на позастаряваща рок звезда, носи понякога кожено яке. Милей присъства силно и в социалните мрежи и го наричат „ТикТок политик“. Твърд противник е на абортите, подкрепя по-свободни закони за оръжията и критикува аржентинския папа Франциск. Преди време разнасяше моторен трион по митингите си като символ на планираните от него съкращения, но впоследствие го захвърли в опит да си изгради по-умерен имидж.