НачалоБългарияТрайно се е влошило финансовото състояние на УМБАЛ "Александровска"

Трайно се е влошило финансовото състояние на УМБАЛ „Александровска“

Последвай Bnews.bg в

Във връзка с подаден сигнал в МЗ от член на Съвета на директорите на УМБАЛ „Александровска“ и изнесена информация в медиите беше разпоредено извършването на проверки относно финансовото състояние на лечебното заведение през последните 10 години, вземанията и задълженията и дейността на съвета на директорите на УМБАЛ „Александровска” ЕАД.

По отношение на финансовото състояние на лечебното заведение е констатирана трайна тенденция за неговото влошаване през последните 10 години, сочат от здравното министерство.

2012 г. е последната година, през която е отчетен текущ положителен финансов резултат за лечебното заведение. През 2013 г. е извършена промяна в управлението на болницата, като за изпълнителен директор е определен д-р Костадин Ангелов.

За периода 2013 г.- 2020 г. реализирането на загуба става трайна тенденция за дейността на дружеството, като:

– за 2013 г. текущият финансов резултат е загуба в размер на 4 517 хил. лв. и общият финансов резултат е загуба в размер на 33 766 хил. лв.; 

– за 2014 г. текущият финансов резултат е загуба в размер на 2 569 хил. лв. и общ финансов резултат загуба в размер на 36 335 хил. лв.;

– за 2015 г. текущият финансов резултат е загуба в размер на 4 642 хил. лв. и общ финансов резултат загуба в размер на 40 946 хил. лв.;

– за 2016 г. текущият финансов резултат е загуба в размер на 4 921 хил. лв. и общ финансов резултат загуба в размер на 45 898 хил. лв.;

– за 2017 г. текущият финансов резултат е загуба в размер на 6 562 хил. лв. и общ финансов резултат загуба в размер на 52 460 хил. лв.;

– за 2018 г. текущият финансов резултат е загуба в размер на 6 388 хил. лв. и общ финансов резултат загуба в размер на 59 257 хил. лв.;

– за 2019 г. текущият финансов резултат е загуба в размер на 6 047 хил. лв. и общ финансов резултат загуба в размер на 65 304 хил. лв.;

– за 2020 г. текущият финансов резултат е загуба в размер на 2 656 хил. лв. и общ финансов резултат загуба в размер на 67 960 хил. лв.

ВИЖТЕ ДОКЛАДИТЕ ТУК! 

Непокритата загуба за 2020 г. е в размер на 65 304 000 лв., увеличена с 10,20 % в сравнение с предходната 2019 г., когато непокритата загуба е била 59 257 хил. лв. Коефициентът на задлъжнялост за 2020 г. се е увеличил два пъти спрямо предходната 2019 г., като се е запазила тенденцията от предходния отчетен период. По отношение на работата на Съвета на директорите през 2020 г. и 2021 г. е установено грубо нарушаване на правилата за неговата работа. 

Не са изпращани покани до членовете на Съвета на директорите за провеждане на заседания, с което председателят на Съвета на директорите е допуснал да не бъде спазен редът за свикване на заседания на Съвета на директорите, разписан в чл.18, ал.2 от „Правила за работата на Съвета на директорите на УМБАЛ „Александровска” ЕАД“.

За периода от 12.10.2020 г. до 19.04.2021 г. от представените 14 протокола от заседания при 13 е установена липса на подпис на представителя на държавата. Общата сума на разходите, за които са взети решения, без да е спазен реда за работа на Съвета на директорите, възлиза на 23 322 202, 81 лв. без вкл. ДДС (27 986 642, 40 лв. с вкл. ДДС).

Във връзка с подписан Договор от 29.12.2020 г. с МЗ на стойност 2 187 607 лв., разходваните средства в размер на 2 187 607 лв. са били обект на проверка от Агенция за държавна финансова инспекция. При проверка е установено, че в ПМС №307 от 10.11.2020 г., ПМС №385 от 18.12.2020 г., договор №РД 12-375 от 29.12.2020 г. и всички документи, отнасящи се до отпускането и определянето на средствата за осигуряване на над 50 на сто от легловия капацитет за лечение на пациенти с коронавирусна инфекция, не са въведени изисквания получените средства да бъдат разходвани с конкретно предназначение, както и не е посочено, че следва същите да са обект на отделно аналитично счетоводно отчитане.

Във връзка с представената информация Министерство на здравеопазването ще предприеме последващи действия и ще уведоми компетентните органи.

Елица Христова
Елица Христова
Елица Христова е признат международен кореспондент с над 17 години опит в отразяването на глобални събития. Кариерният ѝ път започва през 2007 г. в национално радио, но скоро се насочва към телевизионната журналистика. През 2012 г. Елица става чуждестранен кореспондент, като е отразявала ключови политически, социални и икономически теми от Брюксел, Берлин и Женева. Работила е по събития като европейски избори, заседания на Европейския парламент, международни конференции и хуманитарни мисии. От 2023 се присъединява към bnews.bg, където работи като старши редактор.

За да следите новините и коментарите в реално време, абонирайте се за нашите канали ето тук👇

Прочетете още

spot_img

Не пропускай

Бареков: ДБ и ДСБ са на късата каишка на Бойко Борисов

Бареков анализира пред Велизар Енчев в Дискусионно студио политическите...

Бившият шеф на СЕМ пред Кристияна говори за канселираните по големите телевизии 

Соня Момчилова: Бареков е канселиран в големите телевизии.  Каква е...

Blife: Попфолкът полудя! Нова мания в чалгата: Певици чисто голи край морето!

Камелия е пионер в нудизма, Андреа и Дебора я...

Румен Радев каза цялата истина за лъжите на бившата Сглобка за Лукойл и Детската болница!

Премиерът отговори на всички фейкове, лансирани от политици и...

Румен Радев: Прокуратурата прикрива национално известни публично фигури за схеми за стотици милиони

Премиерът Румен Радев разкри, че арестуваните шефове на ВиК...

Прочетете още

BBC: Прекали ли Инфантино с идеята си да разпродаде Световното първенство на фамилия Тръмп?

Даниел Остин, BBC senior sport correspondent Джани Инфантино го определя като демократизация на футбола.Но съобщението на ФИФА, че има за цел да продаде дялове...

Бареков: ДБ и ДСБ са на късата каишка на Бойко Борисов

Бареков анализира пред Велизар Енчев в Дискусионно студио политическите ходове преди президентските номинации. Защо от ПП и ДБ ще прецакат Андрей Гюров за надпреварата.  Даниел Вълчев...

Зеленски пред Axios: Украйна се нуждае от ракети за ПВО, за да предотврати зимната катастрофа!

Лидерът на киевския режим заяви в интервю за Axios във вторник, че е помолил Доналд Тръмп да предостави спешен „зимен пакет“ от ракети-прехващачи за...