Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви вчера, че отменя указанията от времето на бившия президент Джо Байдън, които ограничаваха федералните власти да извършват арести на имигранти в близост до така наречените чувствителни по естество места, включително училища, болници и църкви, предаде Ройтерс.
От 2011 г. насам на американските власти бе забранено да правят това, но администрацията на Байдън разшири обхвата на наредбата, ограничавайки още повече техните правомощия, отбелязва ДПА.
„Престъпниците вече няма да могат да се крият в американските училища и църкви, за да избегнат арест“, се казва в изявление на министерството на вътрешната сигурност на САЩ.
Новата американска администрация издаде също така директива, ограничаваща досегашната практика на „условно освобождаване“, която позволяваше на имигрантите да влизат законно в страната, макар и на временно основание. Втората директива възстановява възможността САЩ да депортират бързо всяко арестувано лице без документи, което не може да докаже, че е било в страната повече от две години.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поиска публично извинение от Епископалната църква и от духовничка, която го призова да уважава мигрантите и сексуалните малцинства по време на църковна служба във Вашингтон във вторник, преди да положи клетва, предава „Фокус“.
„Така нареченият епископ, която държа реч на църковна служба във вторник сутринта, е радикален ляв човек, заклет мразещ Тръмп. Тя въвлече църквата си в света на политиката по един много нелеп начин. Тя не спомена огромния брой нелегални имигранти, които са влезли в страната ни и са убивали хора.
Тя не се справя много добре с работата си! Тя и нейната църква трябва да се извинят на обществеността!“, написа Тръмп на страницата си в социалната мрежа Truth.
Тръмп отбеляза, че освен това е намерил службата за „много скучна и невдъхновяваща“.
Във вторник той присъства на служба в катедрала във Вашингтон, окръг Колумбия, и тя беше водена от духовничка от епископалната епархия, известна с позицията си по въпросите на справедливостта, расовото неравенство и ЛГБТ. Тя призова Тръмп да прояви милосърдие към онези, които са уплашени от издигането му на поста, включително сексуалните малцинства и нелегалните мигранти. На кадрите от предаването се вижда как в този момент Тръмп се обръща настрани от епископа, гледа в публиката, към своя вицепрезидент или навежда глава.
22 американски щата, в които управлява Демократическата партия, заведоха дело срещу президента Доналд Тръмп заради една от първите му изпълнителни заповеди, според която децата на нелегални имигранти нямат право на гражданство по рождение.
Искът е подаден от името на 22 щата и окръг Колумбия, т.е. от столицата Вашингтон, който няма статут на щат, както и от кметството на Сан Франсиско. Делото е внесено във федералния съд в Бостън, щата Масачузетс. По-рано подобен иск беше подаден и от правозащитната организация ACLU.
В първия ден от мандата си Тръмп подписа заповедта, според която родените в САЩ деца на нелегални имигранти или чужденци, които пребивават законно, но временно в страната, без постоянна зелена карта, нямат автоматично право на гражданство.
Според ищците това противоречи на 14-ата поправка на Конституцията на САЩ, ратифицирана през 1868 г., и на тълкуването на тази поправка от американските съдилища в продължение на повече от 100 години. Досега единственото изключение бяха децата, родени в САЩ от акредитирани чуждестранни дипломати.
Заповедта се основава на фразата „под юрисдикцията на САЩ“ на същата тази 14-та поправка на Конституцията на САЩ. В лагера на Тръмп се смята, че децата на незаконни имигранти не са „под юрисдикцията“ на САЩ и затова не трябва да получават гражданство.
Белият дом все още не е реагирал на заведеното дело срещу указа за гражданството по рождение.
Независимо от решението на съда в Бостън, страните ще могат да го обжалват в апелативните съдилища и впоследствие във Върховния съд. Шестима от деветте съдии във Върховния съд са назначени от президенти-републиканци, включително трима – лично от Тръмп.