🇺🇸🤝🇸🇾 Президентът на САЩ Доналд Тръмп е провел 30-минутна среща с временния сирийски лидер Ахмад ал-Шараа в Саудитска Арабия днес сутринта, след изненадващо съобщение от Белия дом, че ще бъдат отменени всички санкции срещу ислямисткото правителство.
Според говорител на Белия дом, Тръмп е призовал ал-Шараа:
▪️ Да подпише Авраамовите споразумения с Израел
▪️ Да каже на всички чуждестранни терористи да напуснат Сирия
▪️ Да депортира палестинските терористи от страната
▪️ Да помогне на САЩ да предотвратят възраждането на Ислямска държава
▪️ Да поеме отговорност за центровете за задържане на джихадисти в североизточна Сирия
От своя страна Ал-Шараа покани американски компании да инвестират в сирийските петрол и газ.
Въпреки опасенията в различни сектори на новата администрация във Вашингтон относно бившите връзки на сирийските лидери с Ал-Кайда, във вторник в речта си на икономическия форум в Рияд Тръмп заяви, че ще отмени санкциите срещу Сирия в рамките на голяма промяна в политиката.
Президентът на САЩ се съгласи да поздрави временния сирийски президент Ахмед ал-Шараа, който ще бъде в Рияд за срещи със Съвета за сътрудничество в Персийския залив.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган се присъедини виртуално на срещата, стана ясно от репортаж на Анадолска информационна агенция.
Отмяната на санкциите идва въпреки дълбоките подозрения на Израел към новата сирийска власт, опасения, споделяни от някои служители на Белия дом. Израелски официални лица продължиха да описват Шараа като джихадист, въпреки че формално прекъсна връзките си с Ал-Кайда през 2016 г.
Решението е голям тласък за Шараа, който се бори да постави страната под контрола на воденото от него правителство в Дамаск, след като коалиция от ислямистки групировки свали режима на бившия президент Башар ал-Асад през декември, пише Frontline Monitor.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп призова сирийския президент Ахмед аш Шараа да нормализира отношенията си с Израел по време на среща на четири очи в Рияд в сряда, посочва „Политико“.
Тръмп казал на Шараа, че има възможност „да свърши чудесна работа за сирийския народ“, и го насърчил да подпише Авраамовите споразумения – инициатива, ръководена от САЩ, която има за цел да нормализира отношенията между Израел и арабските страни – и да „каже на всички чуждестранни терористи да напуснат Сирия“, отбеляза говорителката на Белия дом Керълайн Левит.
След края на разговорите Тръмп говори пред репортери на борда на „Еър Форс 1“ и заяви: „Мисля, че те трябва да се оправят. Казах му [на Шараа]: „Надявам се, че ще се присъединиш, когато всичко се оправи“. Той каза: „Да“. Но те имат много работа за вършене“.
Израел и Сирия технически остават в състояние на непрекъсната война от създаването на Израел през 1948 г., включително „се радват“ на десетилетия военни действия за спорна територия, особено за Голанските възвишения.
Преди срещата Тръмп стисна ръката на Шараа и стана първият от 25 години президент на САЩ, който се среща със сирийски лидер.
Шараа, бивш ислямистки бунтовник и някогашен джихадист, получи предпазлив прием от международната общност, след като силите му свалиха бившия президент Башар Асад през декември миналата година. Откакто пое властта, Шараа обеща да защитава малцинствените групи в Сирия и да прилага по-приобщаващи политики. Неотдавнашният скок на религиозното насилие обаче породи опасения, че Шараа се бори да овладее екстремистките фракции в страната.
Сирийският лидер получи шумни похвали от Тръмп след срещата им, като президентът на САЩ заяви пред репортери на борда на „Еър Форс 1“, че според него Шараа „е страхотен“. „Млад, привлекателен човек, твърд мъж. Силно минало, много силно минало – боец. Той има реални шансове да се задържи“, възхити се Тръмп. „Освен това нареждам прекратяване на санкциите срещу Сирия, за да им дам ново начало. Това им дава шанс за величие“, добави Тръмп, пише „Политико“.
Остава да видим дали Сирия ще стане част от Авраамовите споразумение и след над 80 години война с Израел ще сключи мир.

Може ли смекчаването на санкциите от страна на Тръмп да направи Сирия отново велика? Израелският вестник „Аарец“ зададе този въпрос и даде отговор: „Ако оставим настрана президентската бомбастичност, със сигурност не. Тази политика обаче е сигнал за ново отношение към Дамаск, което би било разумно да бъде възприето от Нетаняху.“
Съобщението на Доналд Тръмп, че отменя санкциите срещу Сирия, последвано от среща със сирийския лидер Ахмад аш Шараа, има всички отличителни белези на външната политика на американския президент – внезапно и рязко скъсване с дългогодишни политики, едностранен ход, който не изисква отстъпки от другата страна, направен в съпровод на фанфари и бомбастични изяви, оскъдност на подробностите и (в контекста на Близкия изток), направен в разрез с позицията на Израел, допълва „Аарец“.

Срещата на Тръмп с Шараа може да се тълкува като символ на отказа на САЩ от „изнасянето на лекции“ и поучаването на другите, отбелязва друг израелски всекидневник – „Джерузалем пост“.
Снимките от срещата между Тръмп и Шараа символизират, че се заражда нов световен ред. Което е важно събитие в Близкия изток, коментира вестникът.
За много хора развоят на събитията около Сирия е изненадващо бърз. Шараа „тихо“ поведе силите си от „Хаят Тахрир аш Шам“ към Дамаск на 8 декември 2024 г. Оттогава минаха само пет месеца, а Шараа вече е в Саудитска Арабия на среща с президента на САЩ…
По времето, когато Шараа влезе в Дамаск като победител, за главата му имаше награда от 10 милиона долара, обявена от САЩ заради обвинения в участие в тероризъм в миналото. Дни по-късно през декември 2024 г. Вашингтон бързо отбеляза, че ще отмени наградата. Оставаше обаче да се види дали САЩ ще действат бързо, за да установят контакт с Шараа.
Всъщност визитата на Тръмп в Саудитска Арабия е част от променящия се глобален световен ред. САЩ вече не са хегемонна сила. Това е многополюсен свят, отбелязва „Джерузалем пост“.
Тръмп е съгласен с тези промени. Въпреки че иска да направи Америка велика у дома, неговият подход „Америка на първо място“ означава също, че САЩ отхвърлят понятието „изграждане на държави“.
Американският президент се отнася скептично към предишните усилия на Запада в региона. „Блестящите чудеса на Рияд и Абу Даби не са създадени от така наречените „строители на нации“, „неоконсерватори“ или „либерални нестопански организации“, като тези, които похарчиха трилиони, за да не успеят да развият Кабул и Багдад“, заяви Тръмп.
„Вместо това, раждането на модерния Близък изток бе осъществено от самите хора в региона… Развивайки собствените си суверенни държави, преследвайки собствените си уникални виждания и чертаейки собствените си съдби“, продължи той.
„В крайна сметка така наречените „строители на нации“ разрушиха много повече нации, отколкото изградиха – а интервентите се намесваха в сложни общества, които дори самите те не разбираха“, каза Тръмп.
Следователно срещата с Шараа символизира как САЩ излизат от бизнеса „да поучават“ другите, заключава „Джерузалем пост“.
Тръмп възприема политика, при която Сирия сама ще определя бъдещето си. Той няма да противопоставя миналото на Шараа и Сирия. Той е готов за нов световен ред.
Според News.bg политиката на Тръмп към Залива и арабските е доминирана от икономическия интерес.
В Саудитска Арабия той подписа споразумения, които обещават да инжектират американската икономика с 600 млрд. долара Водещата част от тези средства ще дойде под формата на инвестиции в американската енергетика и високи технологии, друга – чрез придобиването от страна на Риад на нови бойни изтребители и ракети от американския военно-промишлен сектор.
В предстоящото посещениена Тръмп в Катар се очаква подписването на споразумение за покупката на между 100 и 200 самолета Boeing за гражданската авиация на малката държава от Персийския залив (и допълнителни споразумения за придобиването на военен хардуер, вероятно американските безпилотни летателни апарати MQ-9 Reaper).
В медиите се коментира, че общата стойност на сделките между Катар и САЩ ще бъдат на стойност между 200 и 300 млрд. долара, макар да няма яснота за хоризонта от време, в което те ще бъдат реализирани.
Инвестиции в американската енергетика, високи технологии и изкуствен интелект се очаква да бъдат обявени и в посещението на Тръмп в ОАЕ. Общата стойност на сключените споразумения между Вашингтон и Абу Даби, отново според информации в средствата за масова информация, варира между 1 и 1.4 трилиона долара, но тази сума, за разлика от случая със Саудитска Арабия, предполага да бъде усвоена в рамките на следващите десет години.
Специално Емирствата имат интерес към сътрудничество с Вашингтон в сферата на високите и чувствителни технологии, в името на което ОАЕ дори предприеха стъпки за релативизиране на партньорството си в този сектор с Китай.
В реципрочен отговор администрацията на Доналд Тръмп отмени някои рестрикции, наложени преди това от Джо Байдън, които касаеха продажбата на американски полупроводници на трети страни, които имат тясно сътрудничество в сферата на технологиите с Китай.
Външната политика на Доналд Тръмп спрямо арабските държави от Персийския залив е показателна за дипломация, доминирана от икономическия интерес. А когато става дума за бизнес, е нормално да се появяват и рушветите.
Така например, от Катар, където американският президент пристига днес, заявиха, че искат да направят подарък на ръководителя на Белия дом: луксозният Boeing 747-8, чиято стойност е между 250 и 400 млн. долара. Въпреки съображенията – от законов и морален характер, спрямо това дали американски президент може да получи бакшиш на такава стойност, Тръмп даде индикации, че е готов да получи летателния апарат (само глупак не би го приел, по думите на ръководителя на Белия дом).
И ако в САЩ има остър дебат дали това е редно, то никой не се чуди защо Катар би се разделил на драго сърце с този самолет, наричан „летящ дворец“. От всички арабски държави от Персийския залив именно Доха трябва да се постарае най-много в спечелването на благоволението на американския Шахриар.
Все пак в първия си мандат Тръмп обвини властите в Доха в подкрепа на тероризъм и бе на крачка от това да определи „Мюсюлмански братя“, които биват подкрепяни от Катар, за терористична организация. Синът му пък, Ерик Тръмп, в края на миналия месец подписа договор на стойност 5.5 млрд. долара за изграждане на голф комплекс в Катар.
„Мирът, просперитетът и прогресът не са резултат от радикално отхвърляне на вашето наследство, а от приемането на националните ви традиции и самата култура, която толкова дълбоко обичате“, заяви Тръмп за Близкия изток и неговото развитие.
„И е от изключителна важност целият свят да разбере, че тази велика трансформация не е постигната чрез западна намеса или чрез красиви хора, долитащи с луксозни самолети, за да ви поучават как да живеете и как да управлявате делата си. Не, блестящото чудо на Рияд и Абу Даби не е създадено от така наречените строители на нации, неоконсерваторите или либералните неправителствени организации, които са похарчили трилиони и трилиони долари и не са успели да развият Кувейт, Багдад и безброй други градове. Не, раждането на съвременния Близък изток е дело на самите жители на региона – тези, които са живели тук през целия си живот, развивайки своите суверенни държави, следвайки своите уникални възгледи и проправяйки свой собствен път. Това, което сте направили, е наистина невероятно. В крайна сметка така наречените строители на нации унищожиха много повече държави, отколкото са построили. Интервенционистите се намесиха в най-сложните общества, които самите те дори не разбираха. Те се опитаха да ви научат как да го правите, но самите те нямаха представа какво да правят. Мирът, просперитетът и прогресът не са дошли от радикално отхвърляне на вашето наследство, а напротив, от прегръщането на вашите национални традиции и самата култура, която толкова дълбоко познавате.“ любов.“
Тръмп отново обяви решението си да отмени санкциите срещу Сирия.
„Чувствах, че това ще им даде шанс. Няма да е лесно по никакъв начин, но им дава добър, сериозен шанс. И за мен беше чест да го направя. Ще премахнем всички санкции срещу Сирия – мисля, че това наистина ще е от полза. Между другото, говорихме снощи и именно това изявление предизвика най-силните аплодисменти в залата. Залата беше препълнена – хиляди хора. И именно думите за премахване на санкциите срещу Сирия получиха най-пламенна подкрепа.“