Задават се нови предсрочни избори през март, прогнозира Труд.
Правителство е възможно само с първия мандат, но е трудно постижимо, убедени са политолозите
БСП и ИТН искат експертен кабинет, (а Борисов не знае какво иска!, бел.ред.)
Правителството най-вероятно ще се отложи за напролет заради категоричното нежелание на ПП да води конструктивни преговори, показаха сондажи на “Труд news” с наблюдатели на политическите процеси в страната.
Всички, до които се допитахме смятат, че по-възможни са поредни предсрочни избори, отколкото съставяне на редовен кабинет. Чисто математическите сметки показват, че има опция за парламентарно правителство, дори без “Продължаваме промяната”. ГЕРБ-СДС+ДБ+ИТН+БСП имат 126 депутати. Практически обаче подобен опит е твърде рисков и мнозинството е под въпрос заради зависимости в парламентарните групи. Политолози припомнят, че винаги има отсъстващи депутати, или алтернативно гласуващи. Освен това от ДБ декларираха, че не биха участвали в кабинет без “Продължаваме промяната”(ПП).
От ПП и вчера повториха в кулоарите на парламента, че нямат доверие в Бойко Борисов, че настояват той да подпише декларацията за санитарния кордон около Делян Пеевски и няма да отстъпят от идеята за равноотдалечен премиер. Асен Василев отказа да коментира евентуална раздяла с ДБ, ако подкрепят правителство с мандата на ГЕРБ.
“Имаме решение на Националния съвет – колегите от “Демократична България” са свободни да отидат на преговори и ние нямаме желание да им пречим на едно евентуално формиране на правителство. В разговори влизаме само с партии, които са подписали нашата декларация за санитарен кордон около Пеевски”, заяви пред медии съпредседателят на “Продължаваме промяната” Асен Василев.
За експертно правителство се обявиха ИТН и БСП, докато ГЕРБ твърдо стоят зад идеята за партиен кабинет, който да носи политическа отговорност.
Съпредседателят на парламентарната група на “БСП – Обединена левица” Атанас Зафиров потвърди, че е получена покана от ГЕРБ за експертен разговор и търсене на решение за намиране на подкрепа за управление. Посоченият диапазон за провеждане на срещата е между 16 и 20 декември.
Експерти в политическата сфера смятат, че разнобоят между партиите, които са готови да участват в преговори за кабинет обрича начинанието на неуспех.
Според политически наблюдатели друг важен фактор, който възпрепятства създаването на редовно правителство са двата казуса, които чакат решение в Конституционния съд – по оспорването на изборните резултати и възраженията по промените в Конституцията. Конституционалисти вече прогнозираха, че е възможно разместване в парламента, както и че не е изключено да се върнат правомощията на президента за служебното правителство.
Третата причина за нежеланието да се сформира парламентарно мнозинство, според експертите е геополитическа и е свързана с началото на мандата на Доналд Тръмп, който още преди изборите представи идеи, които ще рефлектират върху икономиките на страните в Европа.
Очакванията са до Коледа ГЕРБ да положат максимални усилия за съставяне на кабинет, а след празниците да получат и върнат неизпълнен първия проучвателен мандат заради претенции на малките партии за експертно правителство, каквото в партията на Бойко Борисов не желаят.
Самият Борисов вече обяви, че не би подкрепил правителство с втория или третия мандат, а политолозите са категорични, че редовен кабинет е възможен само и единствено с първия мандат. Ако той се провали, пропада и възможността да се излъчи парламентарно правителство.
Борисов в своята “последователност”:
Юристи изчислиха, че ако до средата на януари приключи раздаването на мандатите, то предсрочните парламентарни избори ще се през март, а правителство най-рано може да бъде излъчено около Великден.