Безцеремонно и грубо лекари съобщават тежка диагноза на пациенти.
С проблема са се сблъсквали не малко застигнати от тежка болест и техните близки. Травмата е толкова сериозна, че на психолозите се налага първо да работят за нейното преодоляване, а едва тогава да се заемат с преодоляването на шока от самата болест.
„Имала съм случай, когато, след съобщаването на диагноза млада жена пита лекаря дали ще може да има деца. Отговорът е: Ти, ако преживееш повече от пет години, ще е цяло чудо”, разказва пред репортер на BNews докторът по психология Маргарита Тарейн, която е и председател на Българската асоциация по онкопсихология.
В практиката си тя се е сблъсквала с куп подобни ужасяващи неща и е категорична, че
изречените думи оставят 100-процентов травматизъм при пациента.
По думите й все още се срещат хора с бели престилки, обладани от професионален цинизъм. При тях има едно огрубяване, което с годините практика започва да се натрупва. „Това е тяхната собствена защита, защото е изключително мъчително да работиш с безнадежността и страха при това при изключително висока отговорност, но в никакъв случай подобна комуникация не може да бъде наречена хуманна”, категорична е д-р Тарейн.
От днес в болница Токуда в София психолози обучават лекари и медицински сестри на комуникативни умения с пациента.
Според направено проучване, при работата си медиците срещат най-много трудности в комуникацията с болните, тормозят ги техните очаквания, а не рядко и техният гняв и агресия.
Недоверието и липсата на чуваемост от пациента също са сред проблемите на хората с бели престилки. „Не бива да се забравя обаче, че в състояние на стрес пациентът и близките му не могат да обработват информацията, така че медиците трябва да са по-търпеливи и да не се дразнят от многократното задаване на едни и същи въпроси”, пояснява председателят на Българската асоциация по онкопсихология.
Маргарита Тарейн бе и сред лекторите на семинар, посветен на проблемите на рака на простатата, организиран от федерация „Български пациентски форум”.
Тя поясни, че
в по-големите болници в страната на щат работят психолози, които напълно безплатно оказват помощ на пациенти с тежки диагнози.
Там, където няма такива специалисти, хората могат да да потърсят съдействие от Българската асоциация по онкопсихология. От Асоциацията ще ги насочат към най-близкия до тях психолог, а услугата в повечето случаи е напълно безплатна или на символична цена.