БНБ твърдо си иска еврото и да се разтовари от своите правомощия в полза на ЕЦБ!
Дългогодишната амбиция на България да се присъедини към еврозоната е по-актуална и по-неотложна от всякога досега на фона на нестабилната международна среда, като приемането на еврото ще има пет групи последици за страната ни. Това става известно от изказване на управителя на Българската народна банка Димитър Радев, цитирано в публикация на OMFIF-State Street Global Advisors, съобщават от централната банка.
„Приемането на еврото ще има пет групи последици. То ще закрепи паричната политика на България в рамката на Европейската централна банка (ЕЦБ) и ще осигури надеждност, стабилност и предвидимост. Освен това, приемането на еврото ще намали валутния риск и ще защити икономиката от спекулативен натиск; ще повиши доверието на инвеститорите и ще задълбочи финансовата интеграция; както и ще предложи достъп до механизмите на еврозоната, като например Европейския механизъм за стабилност“, казва Радев.
По думите му, в свят, в който нестабилността на политиките е структурна, членството в еврозоната ще укрепи стратегическата устойчивост на България чрез институционална консолидация и надеждни инструменти за реагиране при кризи.
„Сега съставът на валутните резерви на България се определя от законово определения ни мандат и оперативната логика на валутния борд. Най-общо казано, около 90 процента от резервите ни се държат в евро и около 10 процента в злато“, уточнява гуверньорът на БНБ.
„Кредитните и валутните рискове са силно ограничени. Допустимите активи трябва да имат минимален рейтинг AA минус. Този силно консервативен, краткосрочен подход ни служеше добре в периоди на временни пазарни напрежения“, според Радев.
В перспектива присъединяването към еврозоната ще отбележи нов етап в управлението на резервите. Новият Закон за Българската народна банка въвежда по-голяма гъвкавост, допълва той.
„След като еврото стане наша национална валута, ще започнем да диверсифицираме валутните си резерви в други валути“, казва управителят на БНБ, добавяйки, че вече се полагат основните за това чрез разработване на нова оперативна инфраструктура, разширяване на мрежата от контрагенти и създаване на по-задълбочен пазарен експертен опит.
„По този начин ще адаптираме нашата рамка за риска, като облекчим кредитния праг за активите, които държим, от АА минус на А минус и разширим инвестиционния хоризонт от краткосрочен до стратегически, дългосрочен. Тези реформи ще разширят нашите инвестиционни възможности, като евентуално ще включат и нови инструменти като например борсово търгуваните фондове. Естествено, всички такива инструменти ще бъдат подложени на много внимателна оценка, за да се гарантира съответствие с основните ни цели: запазване на капитала и осигуряване на ликвидност“, обяснява Димитър Радев.
По думите му, тъй като глобалната фрагментираност става определяща характеристика на международната среда, централните банки трябва да се адаптират.
„Трябва да продължим да отстояваме основните принципи на управление на резервите – ликвидност, сигурност и възвръщаемост – като същевременно обръщаме все по-голямо внимание на геополитическите и системните рискове“, казва той.
„Стратегическото позициониране ще бъде също толкова важно, колкото и фундаменталните финансови фактори. За Българската народна банка това означава поддържане на устойчивостта постигната при валутния борд, с готовност за провеждане в най-близко бъдеще в условията на еврозоната на по-динамична, дългосрочна и отчитаща риска стратегия за управление на резервите“, посочва Радев.
Източник: БТА
Защо досега БНБ не е направила експертен доклад за ползите и вредите от влизането в еврозоната и приемането на еврото? Трябваше да има такъв досега. И вместо да говори неща ,които не са толкова важни защо управителя не каже колко пари ще дадем на ЕЦБ при влизането в еврозоната- ами те са 50 милиарда лева с които ЕЦБ ще разполага!!! Подарък от най бедната страна в ЕС. Те и затова ни натискат да сме там-за да ни ограбят. Това е резултат от управлението на селския некадърен елит ,който ни управлява вече толкова години. Управляващите също ще се облажат с 20 милиарда лева, които явно мигом ще бъдат откраднати.
4. Съгласно Конституцията на Р България, БНБ е отговорна за паричната политика на страната. И БНБ трябваше да представи официален аналитичен доклад, приет от УС на БНБ и подписан от Управителя на БНБ. Да, ама не. Няма и към днешна дата такъв доклад! През октомври 2022 г. заедно с тогавашния председател на парламентарната група на БСП изискахме такъв доклад да бъде представен на заседание на Народното събрание. Но…вместо официален доклад БНБ ни изпрати „работен документ“, който не бе приет от УС на БНБ, подписан от от някаква съветничка на Управителя!!!
През юни 2022 г. на среща на бюджетната комисия с участието на Управителя на БНБ г-н Радев, на министъра на финансите г-н А. Василев, приехме решение двете институции да разработят съвместно аналитичен доклад за ползите и предизвикателствата при евентуално влизане на България в Еврозоната. Срокът беше октомври 2022 г. Резултат – никакъв?!
Специално създадения координационен съвет между БНБ и МФ завърши с фиаско и никакъв резултат. Получихме само въпросния работен материал, подписан от лелята на лелята на управителя на БНБ.
На 18 януари 2024 г. от трибуната на НС отново поставих въпроса за официален доклад на БНБ и МФ. Той бе необходим, тъй като правителството беше внесло проектозакон за Еврото. Но….ни звук, ни стон от БНБ и МФ. Конкретно БНБ, и по-точно неговият Управителен съвет, на практика отказаха, отказват и досега да обсъдят на редовно заседание, да се подпишат и да представят протокола от Решението си на НС. Високо платените експерти на УС на БНБ необяснимо и според мен незаконно отказват да се подпишат. Защо? Защо БНБ не си изпълни конституционните задължения и защо феномените се правят на разсеяни до ден днешен?
В заключение: България не е готова и няма интерес от влизане в Еврозоната през 2026 г. Рисковете са твърде големи и необратими. Ние имаме всички права, както Швеция, Дания, Великобритания, Чехия, Полша, Унгария и Румъния, сами да преценяваме кога да се присъединим към Паричния съюз. Няма по-демократичен механизъм от Референдума, чрез който да се вслушаме в гласа на българския народ!
Не разбрах, какво ще работи БНБ?
Общ работник на ЦЕБ ли?
Нещо функциите й се губят. Така и така трябва да намалим администрацията, да почнем от нея! И без това са с по-големи заплати от Президента!
Функцията й на контрол може да изпълнява и Финансова агенция. 😅
Най-вече ще ни отдалечи от рашизма, което е поводът путинските отпадъци начело с мунчо, копейкин и оная сган в НДК да реват в един глас срещу еврото.
Пак ли се извъкал?
Не си приемаш редовно терапията, Шиши!