Извършителят на снощния атентат в Брюксел е „обезвреден“ и задържан, съобщиха местни медии. Уточнява се, че той е бил прострелян от полицията в гръдния кош, но е жив.
Според данни в медиите Абдесалем Л., роден на 1 септември 1978 г., тунизийски мигрант в незаконен престой в Белгия, е бил открит в кафене недалеч от жилището, което е обитавал в столичния квартал „Скарбек“. Отбелязва се, че той е пребивавал в Белгия от 2019 г. и е подал молба за бежанска закрила.
Както БТА съобщи, снощи той откри стрелба по трима шведски граждани, от които двама починаха, а третият бе приет в болница с тежки наранявания. Нападателят обяви принадлежност към терористичната група „Ислямска държава“, поела отговорност за атентатите в Брюксел от 2016 година.
В изявление белгийският премиер Александер де Кро посочи, че терористите никога няма да успеят в намерението си. Никога няма да успеят да подчинят нашите свободни общества, с омразата и насилието те показват само безсилие, тероризмът никога няма да ни победи, добави той.
Вчера трима души излезли с намерението да отидат на един прекрасен футболен празник. Двама от тях загубиха живота си при жестока терористична атака“, каза Де Кро на пресконференция тази сутрин, цитиран от БТА.
„На техния живот беше сложен преждевременен край с изключителна жестокост.“
„Извършителите са се насочили конкретно към шведските запалянковци, дошли в Брюксел за футболната среща на Червените дяволи“, каза премиерът, имайки предвид мача между националните отбори на Белгия и Швеция на стадион „Крал Бодуен“ в Брюксел, която заради нападението беше прекъсната след първото полувреме при резултат 1-1.
„Терористите трябва да разберат, че никога няма да успеят в намерението си. Никога няма да успеят да подчинят нашите свободни общества. С омразата и насилието си те показват единствено безсилие“, каза Де Кро. „Тероризмът никога няма да ни победи.“
Де Кро съобщи, че полицейското присъствие в белгийската столица е повишено. В страната е обявена предпоследна степен на опасност от атентат, а в Брюксел равнището е определено на най-високото – четвърта степен.