САЩ следят внимателно как се отразяват санкциите по глобалния закон „Магнитски“, но е рано за оценка, заяви пред БТВ посланикът на САЩ у нас Кенет Мертен. Според него, „глобалният закон „Магнитски“ е начин да се разкрие корупцията, но истинската цел е да се промени поведението на хората – да се спре проблемното поведение и да се отвори нова страница, да се правят нещата по различен начин“. Водещият не попита за нито един санкциониран конкретно, а и нямаше желание за коментар от другата страна.
Мертен остави отворена вратата за нови санкции, но само при постъпването на факти.
Заради изборите в САЩ през ноември до есента адмистрацията на Белия дом изглежда блокирана и надали ще предприема смели стъпки.
САЩ не се намесва във вътрешната политика, работим с тези, които са на власт, които са избрани, подчерта Мертен. Според него всяка власт трябва да търси решенията в диалог с партньорите си, т.е. изпълнителната власт в България е редно да разговаря с представителите на партьорите си.
Мертен смята, че съдебната реформа в България се движи в правилната посока. „След приемането на законите трябва да се гарантират и наказанията“, допълни посланикът. Той смята, че българите са доста добре информирани – следят случващото се в страната, а и извън нея.
НАТО съществува от доста време, 75 години се навършват през 2024 г., доста време, в което работим заедно, а тази година се отбелязват 20 години от членството на България. Няма да коментирам какви мнения изразяват кандидати за политически постове, когато влязат във властта, те осъзнават че реалността е различна. Така посланикът на САЩ у нас Кенет Мертен коментира думите на Доналд Тръмп, че която страна не плаща вноската си в Алианса, ще я даде на Путин, за да прави каквото иска с нея.
„Българите, българската политическа класа разбират, че са направили избора да са част от НАТО, те се възползват от чадъра, осигурен от 30-те съюзници, Алианса е от реална полза“, обясни още той.
Запитан за ендемичната корупция, той обясня, че тя съществува във всяка страна, включително в САЩ, в Азия, навсякъде, важното е да има механизми за засичане и да се гарантират наказания.
На въпрос за конституционните промени у нас и за „брокерите“ на влиянието, Мертен обясни, че има предизвикателства при спазването на правилата: „България постоянно търси начини да се справи най-добре, във всяко общество се говори как някои хора не ги засягат правилата, затова имаме избори, за да се променят правилата и да се гарантира, че важат за всички.“