Около личността на покойния вече Ваньо Танов имаше серия от скандали.
Известен факт от биографията му е, че е бил агент на Държавна сигурност. Вербуван е като студент в Русенския университет „Ангел Кънчев“ и е имал за задача да следи колегите си. Получава псевдонима „Гергов“. Той е снет от отчета на ДС през 1982 г., когато се жени и се изнася от студентските общежития. Сметнато е, че този факт, ще попречи на пълноценното му използване от органите на Държавна сигурност, тъй като Танов вече няма да има непосредствен достъп в неформална обстановка до колегите си в университета.
С миналото си като агент от ДС Танов започва работа в системата на МВР през 1985 г., когато е назначен за оперативен работник в Първо РПУ-Русе. През 1991 г. той оглавява сектор „Тежки престъпления“ към РДВР-Русе, а от 1995 г. става началник на Второ РПУ в крайдунавския град. През 1998 г. агент „Гергов“ вече е началник на звено „Полиция“ към РДВР-Русе, а от 2002 г. става началник на самата регионална дирекция.
В периода 2005-2007 г. по време на правителство на Тройната коалиция Танов е назначен за директор на Националната служба „Борба с организираната престъпност“ в МВР. През юли 2007 г. Ваньо Танов подава оставка от този пост.
Комисията по досиетата го обявява за агент на ДС едва през 2007 г., когато Танов е издигнат като кандидат за кмет на Русе от партия ГЕРБ.
При правителството на ГЕРБ той е шеф на Агенция „Митници“ в периода 2009-2013 г. По времето му този пост, вследствие на изтекли записи от послушани телефонни разговори, името на Танов е замесено в редица скандали.
В средата на юли 2007-а Танов нажежи обстановката в МВР с оставката си.
„Службата е изчерпала възможностите си за борба с корупцията във високите етажи на властта. С направленията „Терор“ и „Наркотици“няма проблеми, там не се достига до конфликт на икономически интереси и службата работи добре. В икономическите направления обаче, свързани със стоково-акцизната контрабанда, антимафиотите не могат да си вършат работата, защото по думите там има политически чадър“.
Така Танов аргументира тогава оставката си, а аргументите му много напомнят сегашните му разсъждения за контрабандата. Оставката му тогава отприщи размяната на атаки между него и Румен Петков.
След това, вече като бивш шеф на антимафиотите, Танов с охота коментираше скандала „Куйович“.
Двамата с Петков си разменяха топката с вината за това кой от двамата е бил покровител на черногореца. За да има повече тежест, Танов тогава обвини и най-близкия човек на Петков в МВР – тогавашния шеф на полицията Валентин Петров, който не искал да бъде пипан Куйович.
През март следващата година пък дуото Танов-Петков даде на държавата първия скандал с Алексей Петров.
Първо Танов съобщил на вътрешната комисия в парламента, че Петров е бил посредник на срещата на Румен Петков с т.н. Братя Галеви. После Петков публично се възмути, че Танов е разкрил офицер на прикритие на ДАНС, на което бившият шеф на ГДБОП контрира, че само е казал, че Петров е посредничил, а качеството му разкрил именно министър Петков.
Скандалът в крайна сметка коства поста на Румен Петков в кабинета „Станишев“.
През 2011 г. името на Ваньо Танов нашумя покрай скандални записи на разговори между днешния финансов министър Владислав Горанов, Дянков и Танов. Разговорите са за препирни, които шефът на митниците е имал с Цветан Цветанов. Танов говори за управленски стремежи за овладяване на контрабандата, за чадър над определени фирми, Дянков казва, че премиерът е умен за разлика от Цветанов, с което доказва, че неразбирателството между тях не е само слух.
“Защото целият проблем е заради 2-3 фирми, които аз ги натискам” – казва директорът на митниците Ваньо Танов на Симеон Дянков в телефонния разговор, който изтече от подслушването.
“Тони Странджев ми докладва, че Румен Петков му се обадил и му казал: “Т‚ва, което правите срещу Жоро Самуилов, срещу другите…” – е друга реплика на шефа на митниците към финансовия министър. Ваньо Танов споменава още веднъж името на петролния бизнесмен в разговорите си с Владислав Горанов: “И казах хиляда пъти – нямам никакви притеснения, защото знам, че през моя живот не съм вземал от никого нищо – една стотинка. И ако дори и враговете ми, и Жоро Самуилов, и когото и да попитат..”
Войната Танов – Самуилов започва още през 2006 г. Тогава сегашният шеф на митниците оглавява НСБОП. През март същата година спецченгета от службата нахлуват в базите на петролната фирма “Инса Ойл” в град Раковски и село Белозем. След 9 часа обиск изземват документация от офисите. Акцията е срещу сивия сектор в производството и търговията с петролни продукти. “Инса Ойл” са обвинени в укриване на акциз и ДДС за десетки милиони.
Най-шумният скандал разкри как под нареждане от премиера Бойко Борисов Танов спира проверка на агенция „Митници“ в пивоварна „Леденика ММ“ в Мездра, която е собственост на починалия по-късно при загадъчни обстоятелства бизнесмен Михаил Михов, известен с прякора Мишо Бирата.
В личен план, жълтата преса определя Ваньо Танов, като човек, който обича алкохола и нежния пол.