Малка фирма за електроника от Велико Търново измисли заглушител, който блокира достъпа на дроновете за снимане от въздуха.
Летателните апарати стават все по-популярни и се използват както за любителски снимки, така и за разкриването на реалното имотно състояние на богаташи и управници. Новото блокиращо устройство вече се търси от представители на бизнеса в старата столица, които не искат да бъдат притеснявани от летящи камери, пише в. „Преса“.
Над десет са купените заглушители от жители на Велико Търново, Арбанаси и новите крайградски зони с луксозни вили край селата Малък чифлик, Буковец и Керека.
Заявки от кметове, депутати и други управници все още няма, разкриха пред „Преса“ запознати с производството.
Устройството, което блокира дроновете, наподобява стандартните заглушители на мобилен телекомуникационен сигнал. „Състои се от две части, като едната от тях непрекъснато сканира честотите и чрез специален алгоритъм разпознава летателните апарати. Щом това стане, заглушителят прекъсва връзката между дрона и управлението му от земната повърхност“, обясни пред „Преса“ великотърновецът Йордан Йорданов, който е експерт по електроника.
Йорданов е ставал свидетел на работата на новите устройства. Според него не е изненадващо, че заглушителите са измислени във Велико Търново, тъй като в града има много фирми с дейност в сферата на електрониката и експерти, които преди са работили в местния завод за телевизори.
Заглушителят на дронове блокира сигнала в честотата, която е с диапазон около 5 гигахерца. Същото се случва и с работния диапазон на навигационните системи, който е 1,4-1,6 гигахерца. По този механизъм се
нарушава връзката между дрона и управлението му от земната повърхност.
Квадрокоптерите с камери не достигнат нито предварително зададения обект, нито околностите му. Това прави снимането или много трудно, или невъзможно. При прекъсването на контакта между дрона и устройството за управление той или каца, или се връща при този, който го контролира.
Заглушителят създава невидим щит около имота, в който е поставен.
Диапазонът на обхвата е различен – от 40-50 метра до 2 километра. Цената на устройствата започва от 300 лева и може да достигне няколко хиляди лева. Най-търсените заглушители струват 1000 лева. Те имат периметър на действие между 300 и 400 метра.
Дроновете може да се използват и за подслушване, тъй като работят на честотите на мобилните телефони. Новият заглушител предпазва и срещу това, похвалиха се изобретателите от старата столица.
Българската изобретателност не спира до създаването на устройство срещу дронове. Наскоро специалисти измислили и уред, който помага на летящите снимачни апарати да работят и да кръжат над имотите въпреки наличието на заглушители. „Тяхната роля е да помагат на дроновете да работят по друг начин. Много по-скъпи са, но въпреки това се търсят и се купуват“, разказа експертът Йордан Йорданов.
Летящите снимачни устройства стават все по-популярни за снимки от въздуха. С тяхна помощ бяха установени имотите на кметовете на Хасково и Пазарджик. Снимките от височина с помощта на дронове помагат на данъчните да разберат в какви палати живеят хора, при които има съмнения за реалното им имотно състояние.
Наскоро стана ясно, че Националната агенция за приходите проверява над 100 души за разминаване между декларираните доходи и реалното им имущество.