Децата от две столични училища избраха да отбележат по различен начин Деня на София.
Учениците от 200 ОУ „Отец Паисий“ и 201. ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Лозен се качиха до връх Половрак в Лозен планина, за да поднесат цветя на Мемориала на незнайния четник от Хвърковатата чета на Бенковски.
Децата ненапразно отделиха от свободното си време в полза на тази не съвсем обичайна кауза. Техният поход се превърна в официален завършек на инициатива, в която сами взеха участие – осъществявания от столичния район „Панчарево“ с подкрепата на програма „Европа 2013“ проект „Не-Познати в София“.
През лятната си ваканция учениците със своите родители и учители издирваха забравени исторически и културни факти за своето родно място,
за красотите и забележителностите на Лозен планина и за Мемориала на незнайния четник от Хвърковатата чета на Бенковски, издигнат под връх Половрак.
Това беше и една от целите на проекта – не само да бъде възстановен паметникът на незнайния четник и облагороден мемориалният парк около него, но и да бъдат събрани факти от историята, които да бъдат разказани като част от идеята за връщане на позабравената слава на този район като любимо място за туризъм и културен отдих за жителите и гостите на София.
Самият мемориал е издигнат преди 110 години на мястото, където е намерил смъртта си четникът на Бенковски.
Преданията разказват, че след разгрома на Хвърковатата чета един от участниците в нея, макар и ранен от турските преследвачи, успял да избяга. Стигнал чак до Лозен планина, той няколко дни преживявал благодарение на монасите от близкия манастир „Св. Спас“, скрит в пещера под връх Половрак. До деня, в който бил открит от потерята и загинал близо до върха.
В началото на годината столичната община „Панчарево“, заедно с Национално издателство „Аз Буки“, разработи специален проект за възстановяване на мемориала и популяризиране на свързаните с него исторически факти.
През цялото лято специалисти по озеленяване, майстори-зидари и каменоделци работиха по възстановяването на паметника и парка около него. Мястото беше почистено от високите бурени и облагородено, беше възстановена и боядисана оградата около парка и около гроба на незнайния четник.
Отново бяха изградени подпорни стени, възстановени пейките и мястото за отдих в близост до връх Половрак. Реставриран беше и паметникът на незнайния четник, възстановени бяха надписите по него,
свидетелстващи за отминалите времена. Бяха поставени и специални информационни табели, които разказват за историята на района, за самия мемориал, маршрута от село Лозен през манастира „Свети Спас“, както и за проекта за превръщане на мястото в предпочитана дестинация за отдих и културен туризъм за жителите и гостите на столицата. Децата от двете училища в Лозен бяха подготвили и специална поетична програма – есета за историята на местността и стихотворения, разказващи за саможертвата на четниците на Бенковски.
През изминалото лято едновременно с възстановителните дейности с помощта на вестника на МОН „Аз Буки“ бяха издирени факти, свързани с мемориала и с историята на село Лозен и Лозенската планина.
В проучването се включиха и децата от местните училища и детските градини, техните учители и родители. Това им даде възможност да научат непознати досега факти за мястото, в което живеят. Събраните исторически данни бяха популяризирани чрез поредица от публикации в медиите. Много скоро ще бъде издаден и специален сборник с материалите, издирени при осъществяването на „Не-Познати в София“. Така инициативата ще продължи и занапред да приобщава хората и да ги кара да се чувстват част от историята, традициите и културата на столицата.
И превръщайки тези непознати доскоро ценности в достояние на широката общественост, ще продължи да разказва за Не-Познатите културни и исторически богатства на страната ни и да привлича нови съмишленици за идеята за избор на София за Европейска столица на културата през 2019 г.
