Нямаме новина. Така коментира Илияна Йотова предложенията на ПП-ДБ за промени в конституцията, освен може би 24 май и някои предложения за служебните кабинети.
Докато ги слушах, си дадох сметка, че някъде вече тази неща съм ги чувала. Това е опит за „Исторически компромис“ 2. Т.е. връщаме топката 7 години назад, препрати тя към съдебната реформа при управлението на Бойко Борисов, когато ДБ бяха коалиционни партньори на ГЕРБ.
Има едно надпреварване кой пръв е казал нещо и го е защитил, кой е бащата и кой майката, но и си е въпрос на коалиционните им взаимоотношения, леко ги иронизира тя. Пак от „Правосъдие за всеки“ бяха тогава в основата на едни 7 точки, които трябваше да доведат до промяна в българското правосъдие. А какво видяхме като промяна – нахлуване в президенството, безконтролен главен прокурор. Под тази промяна стоят подписите на същите тези партии, без ПП, обясни гледната си точка вицето.
На второ място, спомняте си как беше постигнат тогава този компромис – отново с ролята на ДПС. През 2017 г. ДПС стана водеща партия в проекта за промени в конститутицията. Сега си имат свой проект, но пак ще имат водещата роля. Учудена съм, че е представен само като пакет на ПП-ДБ, а на ГЕРБ отредена ролята на помощно колело.
Много сериозно обществено обсъждане е задължително оттук нататък, много е важно за мен да чуя мнението на истинските експерти по конституцията, настоя Йотова. Трябва да се обмислят промените не просто като политика сега, а като един цялостен процес, който води до промяна в много други текстове, които регулират обществени отношения.
„Като прочетох днес едно от предложенията – защото има различни варианти за служебно правитество и сега все пак е заложена по-мека форма, първата ми мисъл беше, че не е лошо предложение, защото ще избегнем рисковете от служебни министри като Кирил Петков и Асен Василев. В крайна сметка благодарение на служебните правителства те станаха политици. Това в рамките на шегата“, направи уговорка Йотова. Да спрем с експериментите, вметна все пак тях. Кирил Петков и Асен Василев бяха спуснати с парашут от Румен Радев като служебни министри без ясни биографии и заслуги. Вероятно му бяха подадени от Американското посолство след лобизъм на група олигарси, начело с Иво Прокопиев.
Но вече сериозно – за 30 г. преход сме играли различни стъпки на тангото с конституцията, трябва много сериозно обсъждане, подчерта отново вицето.
В „Историческия компормис“ №1 президентът Плевнелиев го узакони в ущърб на едно много по-сериозно първоначално предложение на тогавашия министър на правосъдието Христо Иванов, коментира още Йотова. И в този контекст отвърна задочно на призива на соцлидерката Корнелия Нинова и Румен Радев да извади проекта си за конституционни промени, за който се говори от миналия мандат. И това ще стане, увери вицето, но не посочи кога: „Когато смята за най-удачно, ще каже какво предлага.“
Йотова увери, че е виждала проекта и разкри, че
част от хората, участвали в днешната пресконференция на ПП-ДБ, са работили и по проекта на президентската институция.
По материали на Нова и 24 часа