Винаги, когато в България има избори, тема е Македония, заяви в интервю за ТВ Алфа вицепремиерът и министър на транспорта на Република Северна Македония Александър Николоски, аргументирайки отговора си на въпрос дали е преднамерена липсата на знамето на Република Северна Македония на снимката на президентите на Румен Радев и Гордана Силяновска по време на посещението й в България, за да присъства на представление на Националната опера и балет в София.
Според Николоски България е в специфична политическа ситуация, „в която има две реалности” – от една страна политическите партии от две години не могат да направят правителство, от друга страна – „президентът, който няма особено голяма изпълнителна власт, а се опитва да стане първа политическа фигура и да създаде политическа партия след края на мандата си”.
„И политическите партии и президентът се опитват да получат дивиденти, за да дойдат на власт за сметка на Македония”, заяви Николоски.
Според Николоски, по време на срещата между Румен Радев и Гордана Силяновска домакините не са проявили уважение към Силяновска.
„Минимумът на приличието е да се постави знамето на държавата, чийто президент пристига. И минимум човек трябва да е нормален, за да свърши това. Не е работа на Силяновска да гледа къде има и къде няма знамена, това е работа на домакина да покаже приличие. Но понеже очевидно домакинът не е цивилизован, ако искат, нека пратят протестна нота на това, което казвам: домакинът нито е цивилизован, нито е пристоен, нито има уважение, затова ситуацията е такава, каквато е. По-мизерни от тях са само онези слуги у нас, които се подписаха, че македонският и българският народ имат обща история, каквато нямат. Същите, които с подписа си се съгласиха, че македонският език е диалект на българския и че никога няма да влезем в Европейския съюз, ако не признаем, че сме българи и имаме български корени, сега говорят за патриотизъм“, заяви Николоски.
Отговорът: Манипулация на фактите и истерия!
Във връзка с поредните обидни квалификации към България и българския народ на официални лица от Република Северна Македония, категорично отказваме да влизаме в подобен неевропейски и несъвместим с доброто възпитание тон. Това заявяват в позиция от Министерството на външните работи и добавят, че „нашите партньори са уведомени за непредизвиканите провокации, целящи включително разрушаване на диалога“.
За пореден път припомняме ключовото значение на развитието на добросъседски отношения за европейското бъдеще на Република Северна Македония, посочват от външно министерство.
Манипулацията на фактите и истеричните реакции на правителството на Република Северна Македония (РСМ) не будят оптимизъм, че югозападната ни съседка желае отношенията с България да напуснат полето на провокациите и режисираните скандали, съобщиха в позиция от президентската институция. Тя беше разпратена след отправени към „Дондуков“ 2 въпроси за обидни квалификации към България от представител на правителството на РСМ.
Откритият и конструктивен диалог дори и на неформална среща, каквато се проведе между президентите на България и Република Северна Македония на 13 септември, очевидно силно безпокои определени кръгове в правителството на Северна Македония, добавят от президентството.
За „цивилизоваността“ на новото правителство на РСМ тепърва ще се съди по това дали то ще продължи да бъде част от кампаниите за разпалване на език на омразата към България, или ще им противодейства, от способността му да уважава международните договори и от реалното му ангажиране с изпълнението на Копенхагенските критерии за членство в Европейския съюз (ЕС), допълват от институцията. Принадлежността към Обединена Европа изисква реална воля, системни усилия и конкретни резултати, се посочва още в позицията на президентството.
Източник: БТА
Много си прав „Irish“, ГОЛЕМИ НЕБЛАГОДАРНИЦИ..,само „не мога да се сетя“,защо продължаваме да им даваме паспорти…
…повече от половината им население е с български тескерета…
Имануел Кант: „Този, който се превръща в пълзяща твар, може ли след това да се оплаква, че са го сгазили?“ Правото на народност съществува реално само за онези народи, които ползвайки се от него, могат да го запазят…
„македонците“ са българските „украинци“. и „македония“ може да съществува само като анти-България, а „украйна“ – само като анти-Русия…