Високопоставени представители на правителството на американския президент Доналд Тръмп погрешка са споделили с журналист военни планове за операцията срещу йеменските хуси, потвърди днес говорител американския Национален съвет за сигурност, след като тази информация бе съобщена от главния редактор на изданието „Атлантик“, с когото плановете са били споделени.
Информацията бе съобщена и от световните агенции.
Главният редактор на изданието „Атлантик“ Джефри Голдбърг написа днес статия, в която съобщава, че на 13 март погрешка е бил поканен в чат група в комуникационното приложение „Сигнал“.
Във въпросната чат група американският съветник по въпросите на националната сигурност Майк Уолц наредил на своя заместник Алекс Уонг да създаде екип за координиране на действията на САЩ срещу хусите.
Голдбърг пише в статията си, че в чат групата били включени профили, за които изглежда, че са на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, на държавния секретар Марко Рубио, на директора на ЦРУ Джон Ратклиф и на други високопоставени американски служители.
Говорителят на американския Национален съвет за сигурност Браян Хюз каза, че чат групата изглежда автентична.
Американският президент Доналд Тръмп предприе на 15 март операция по нанасянето на удари по цели на йеменските хуси. Той призова Иран незабавно да прекрати подкрепата си за йеменското движение, което атакува кораби в Червено море.
Според Голдбърг часове преди началото на операцията срещу хусите американският министър на отбраната Пийт Хегсет публикувал в чат групата оперативни детайли за плана, „включващи информация за целите, оръжията, с които ще разполагат САЩ и последователността на атаките“.
В статията на Голдбърг не се разкриват детайлите, но той окачествява случая като „шокиращо безразсъдна“ употреба на „Сигнал“.
Доналд Тръмп каза пред репортери в Белия дом, че не знае за случилото се.
„Не знам нищо за това. Не съм голям фен на „Атлантик“, изтъкна президентът.
Служител на Белия дом каза по-късно, че по случая върви разследване и че Тръмп получава информация за него.


Доналд Тръмп коментира шумния скандал около добавянето на главния редактор на The Atlantic Джефри Голдбърг към груповия чат на Signal на администрацията на САЩ, посветен на обсъждането на удари срещу йеменските хуси.
„Не знам нищо за това. Не съм голям фен на Atlantic. За мен това е списание, което се затваря. „Не мисля, че е много добро списание, но не знам нищо за него“, каза Тръмп пред репортери на брифинг.
Както Голдбърг заяви по-рано, на 11 март той получи молба за присъединяване от потребител, който се идентифицира като съветник по националната сигурност на Белия дом Майкъл Уолц. Скоро след това той беше добавен към чат, наречен „Hussites PC Close Group“. Чатът, твърди Голдбърг, е включвал министъра на отбраната Пийт Хегсет, държавния секретар Марко Рубио и вицепрезидента Дж. Д. Ванс. Журналистът стана свидетел на дискусия, в която се твърди, че Ванс изрази несъгласие с решението на Доналд Тръмп незабавно да удари хусите. За да докаже думите си, Голдбърг публикува скрийншотове от кореспонденцията.
Говорителят на Съвета за национална сигурност Браян Хюз потвърди автентичността на кореспонденцията: „Изглежда, че това е легитимна верига от съобщения и ние разследваме как вашият номер е бил добавен по невнимание към нея“.
Служител на Белия дом каза по-късно, че по случая е започнало разследване и че Тръмп получава информация за него.
Потвърждавайки автентичността на чата, говорителят на СНС Хюз заяви, че Съветът проучва как номерът на редактора на „Атлантик“ е бил включен в него.
„Чатът е демонстрация на дълбоката и внимателна политическа координация между високопоставени служители. Продължаващият успех на операцията срещу хусите показва, че не е имало заплахи за нашите военнослужещи или националната ни сигурност“, подчерта той.
По време на посещение в Хавай Хегсет отрече да е имало изпращане на военни планове в груповия чат.
„Не, това е лъжа. Той изпращаше военни планове като съобщения“, заяви Голдбърг в отговор.
Екранни снимки от чата показват, че служителите в него са обсъждали дали САЩ трябва да нанасят ударите. В един момент Ванс се усъмнява дали американските съюзници в Европа, които са по-тежко засегнати от смущенията в корабоплаването в региона, заслужават помощта на Вашингтон, отбелязва Ройтерс.
В отговор потребителят, идентифициран като Хегсет, отговаря: „(Господин) вицепрезидент, напълно споделям неприязънта ви към европейското използвачество. То е ЖАЛКО“.
Според законите на САЩ нерегламентираното или злономерено използване на класифицирана информация е престъпление, но засега не е ясно дали в конкретния случай има нарушение.
Настройките, използвани от Уолц, който е задал на приложението да изтрива изпратените съобщения след определен времеви период, също повдигат въпроси дали не са нарушени американските федерални закони за архивите, отбелязва Ройтерс.
На 14 март директорката на американското разузнаване Тълси Габард заяви в „Екс“, че „неоторизираното предоставяне на класифицирана информация е нарушение на закона и ще бъде третирано като такова“.
Очаква се днес тя да отговаря на въпроси за заплахите срещу САЩ, които ще ѝ бъдат задавани Комисията по разузнаване на Сената.
Конгресмени от Демократическата партия нарекоха използването на приложението „Сигнал“ за обсъждане на поверителна информация незаконно и поискаха разследване.
„Това е един от най-шокиращите течове на военна разузнавателна информация, за такова нещо не бях чел от много, много отдавна“, заяви лидерът на демократите в Сената Чък Шумър и добави, че ще поиска от лидера на републиканското мнозинство Джон Тюн да инициира разследване.
Белият дом не е казвал, че изтичането на сведенията ще доведе до някакви кадрови промени. „Президентът Тръмп продължава да има пълно доверие в екипа си по национална сигурност, включително в съветника по националната сигурност Майк Уолц“, заяви говорителката на Белия дом Карълайн Левит.
Сенаторката от Демократическата партия Елизабет Уорън заяви в „Екс“, че използването на „Сигнал“ за обсъждане на свръхсекретни въпроси от сферата на националната сигурност е „откровено незаконно и невероятно опасно“.
„Всеки един от правителствените служители в този чат е извършил престъпление – дори да е непреднамерено – което обикновено би довело до затворническа присъда“, заяви в „Екс“ сенаторът демократ Крис Кунс.
Източник: БТА, Световни агенции
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could
add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe
you would have some experience with something like this.
Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.
t8k20n