Радев директно удари по кадровиците от ВСС и не стана ясно дали би подкрепил тяхното решение да отрежат главата на сегашния главен прокурор. Новините от фронта всеки нов час чертаят нови коалиции по интереси. Радев май сваля юмрука от стария си враг Гешев.
На въпрос дали Иван Гешев е подходящ за поста главен прокурор, президентът отговори:
„Не искам в момента да спекулирам с хипотези. Има нещо по-важно от личността на главния прокурор – това е Висшият съдебен съвет, органът, който кадрува. Надявам се, че след всичко, което излизи наяве за политическите вмешателства и податливостта на членовете на ВСС, те да покажат независимост и подчинение единствено на закона и принципите, установени в съдебната власт“.
Радев, обаче, показа, че не е много оптимистично настроен за съставянето на редовно правителство. ГЕРБ и ДПС ще мъчат заедно със Слави и отцепници от другии партии да измайсторят и наложат Брюкселско правителство с Мария Габриел формално начело.
„Бъдещият кабинет трябва да почива на ясни принципи, да следва ясни приоритети и програма. Диалогът в последните дни между магистрати и политически партии хвърля сянка върху принципите на една бъдеща коалиция и задълбочава недоверието сред гражданите“, отбеляза
Радев коментира и изцепките на премиера на Северна Македония Ковачевски, пръв приятел на неговите “харвардски” Шарлатани, по адрес на България. Той посочи, че през 2021 г. е поставил проблема за правата на българите там.
„Една година удържах този процес, две вета на Съвета за разширяване, докато нашите европейски партньори не се убедят, че този проблем не е двустранен, а европейски, защото касае Копенхагенските критерии за членство – недопускане на дискриминация.“
Посочи още, че няма никакъв прогрес по протокола за добросъседство, подписан от двете държави. По повод думите на Димитър Ковачевски, че България се отнасяла към Република Северна Македония както Русия към Украйна, президентът заяви:
Има ли в България хора, които се идентифицират като македонци? Има, но те имат еднакви права наравно с всички български граждани. Те не се преследват, срещу тях няма режисирани съдебни процеси, няма паления, стрелби, побоища. Те могат да работят в администрацията на всичкии нива, могат да заемат всички изборни длъжности в нашата страна. А българите в РСМ са подложени на системен тормоз“.