Сглобката смучи от пръстите си аргументи в полза на решението си да вкарва евтино украинско зърно в България. Очевидно е, че решението е наложено отвън и ще има лоши последици на родната икономика. Ето анализ по темата:
Премиерът Денков твърди, че ако се премахне забраната за внос на зърно от Украйна, цените на основни хранителни стоки ще паднат. Това е смело твърдение, което е добре да бъде обосновано.
Уви, данните на НСИ за динамиката на цените по-скоро сочат, че инфлацията няма много общо с наличието или липсата на внос на зърно от Украйна. От компонентите на индекса на потребителските цени (ИПЦ), два могат да бъдат повлияни от този тип внос – хляб и зърнени храни и животински и растителни масла и мазнини (най-вече заради слънчогледа).
Данните показват, че в периода от въвеждането на забраната върху вноса на украинско зърно инфлацията не се е ускорила. Точно обратното.
Забраната е въведена през май, и в периода от май до юли средната инфлация в индекса на цените на хляб и зърнени храни е 7.7% – наполовина по-ниска от средната стойност за предходния тримесечен период от февруари до април (тогава е 15.6%).
В категорията животински и растителни масла и мазнини пък имаме дефлация още от март, която след въвеждането на забраната не се обръща, а задълбочава. Спадът на цените в тази категория достига 20.5% на годишна база през юли.
Разбира се, може да се направи теоретичният аргумент, че при наличие на внос на украинско зърно инфлацията в тези категории щеше да пада още по-бързо. Възможно е, но със сигурност не е гарантирано.
Да не забравяме, че тук трябва да се отчете и ситуацията при българските зърнопроизводители. Правителството трябва да балансира евентуалните плюсове за потребителите спрямо евентуалните минуси за производителите в България, които биха произтекли от възобновяването на вноса от Украйна.
От потребителска страна не е ясно дали въобще ще има някакъв осезаем плюс, съдейки по данните на НСИ за цените. Но що се касае родното ни производство на зърно, проблем със сигурност има и той е видим от данните на министерство на земеделието.
Наличната зърнена продукция на практика не може да бъде продадена дори на себестойност. Има огромен излишък на зърно, който така или иначе ще бъде продаден на загуба (ако бъде продаден въобще), която ще се понесе от българския земеделец. Разумно ли е правителството да прави тази загуба още по-голяма? При все, че не е ясно дали българският потребител ще усети какъвто и да е плюс от това?
Надявам се някой в правителството да си зададе тези въпроси овреме. Към такива казуси не е добре да се подхожда първосигнално и емоционално. Преди всичко е важно да се балансират икономическите плюсове и минуси. Нека не забравяме, че държави като Румъния и Полша искат да удължат забраната върху вноса от Украйна. Едва ли го правят, защото искат Русия да спечели войната.
Георги Вулджев, икономист, фейсбук