Нова ескалация в Червено море между Хусите и САЩ.
Противокорабна ракета повреди петролен танкер в Аденския залив вчера, но няма данни за пострадали, а военен кораб на САЩ оказва помощ на пострадалия съд, съобщиха американските военни, цитирани от Ройтерс.
Плаващият под флага на Маршаловите острови кораб „Марлин Луанда“ е изпратил сигнал за помощ и е докладвал за щети, написа в социалната мрежа „Екс“ Централното командване на САЩ (СЕНТКОМ). Американският ескадрен миноносец „Карни“ и други кораби от международната коалиция оказват помощ на петролния танкер, допълни СЕНТКОМ.
Около осем часа по-късно военните на САЩ унищожиха противокорабна ракета на хусите в Йемен, насочена към Червено море и готова за изстрелване, обяви отново Централното командване.
Коментарът!
Съветникът на президента на САЩ Джо Байдън по въпросите на националната сигурност Джейк Съливан проведе тази събота разговори с китайския външен министър Ван И в Банкок, предаде Ройтерс, като се позова на Белия дом. Срещата беше определена като конструктивна. „Независимостта на Тайван“ е най-голямата заплаха за отношенията между Пекин и Вашингтон, предупреди Ван И, цитиран от Ройтерс и БТА.
Срещата на Ван И и Джейк Съливан напомня на срещата на Путин и Байдън в Женева през 2022 г. Ако се абстрахираме от официалните клишета в подобни случаи, то е очевидно, че и проблемът с хутите в решаването на казуса „Тайван“ може да доведе до рязко влошаване на отношенията Китай-САЩ. Вашингтон увеличава постоянно мизата. САЩ готвят огромна делегация от Конгреса и Сената плюс лидери на двупартийния консенсус за Тайпе. Ако замисълът се реализира, то ще бъдат подписани директни договори с федералното правителство, които ще разчистят пътя към плебисцит и независимост по формулата „Косово“. При условие, че на цитираната по-горе среща мeжду Ван И и Джейк Съливан е постигната някаква договорка, то ще последва среща Си Дзипин-Джо Байдън. В противен случай съществува определен риск търговската война между Пекин и Вашингтон да премине в СВО с неочаквани последствия, не само за региона. На срещата в Банког са разглеждани конфликтът Израел-Хамас и проблемът с хутите в Червено море. Темата „Украйна“ е отсъствала от преговорите. Хутите се превръщат в сериозен проблем не само за САЩ и съюзници, но и за Пекин. Блокирането на Червено море нарушава китайския стоков поток за Европа. Това води до известни търкания между Техеран и Пекин. Проблем, който засяга и Русия.
Боян Чуков
Ето и резюме от срещата в Банког.
Съветникът на президента на САЩ Джо Байдън по въпросите на националната сигурност Джейк Съливан проведе днес конструктивни разговори с китайския външен министър Ван И в Банкок, предаде Ройтерс, като се позова на Белия дом.
Двамата се договориха страните им да поддържат отворени каналите за комуникация и да осъществяват контрол върху конкуренцията помежду си, се казва в изявлението.
Съливан подчерта, че макар САЩ и Китай да се конкурират, двете страни трябва да предотвратят това да прерасне в конфликт или конфронтация, допълни Белият дом.
„Двете страни имаха откровени, съществени и ползотворни стратегически дискусии“, по-конкретно за това „как да управляват правилно важни и деликатни въпроси в китайско-американските отношения“, каза китайското министерство на външните работи в изявление, цитирано от Франс прес.
Джейк Съливан и Ван И обсъдиха и въпроса за Тайван – самоуправляващ се остров, който Китай смята за своя сепаратистка се провинция.
„Независимостта на Тайван“ е най-голямата заплаха за отношенията между Пекин и Вашингтон, предупреди Ван И, цитиран от Ройтерс.
Китайско-американските отношения се влошиха през последните години заради няколко въпроса: статута на Тайван, търговски спорове, съперничеството в областта на новите технологии, борбата за влияние в Азиатско-тихоокеанския регион и Южнокитайско море и положението с правата на човека, отбелязва АФП.