Мария Карагьозова, председател на Гражданския Съвет към ВСС, излезе със становище, че старият Съдебен съвет е с изтекли пълномощия и няма право да обсъжда и гласува оставки, най-малкото тази на действащ Главен прокурор. Ситуацията е безпрецедентна и абсурдна.
Предложението на шестимата от ВСС е нищожно?!
Истината е, че вече има нов ВСС и старият трябва да си ходи.
Новият трябва да влезе в правомощията си си, макар и в непълен състав.
Защото:
Реално имаме избран нов ВСС, който е в непълен състав (без хората от квотата на парламента), който трябва да встъпи и да изпълнява правомощията си.
Настоящият ВСС е с изтекъл мандат (освен тримата големи – членове по право, вкл. Гешев) и е нелигитимен в цялост. Може ли той да освобождава или назначава главен прокурор?
Ако новите встъпят, те нямат също необходимато мнозинство за отстраняване на главния прокурор и назначаване на нов според сега действащата Конституция – 2/3 гласа от пълния състав на ВСС.
Но това не елиминира факта, че реално има валиден избор на нов ВСС. Мандатът е възникнал.
Когато изберат членове и от квотата на парламента, те ще встъпят на по-късен етап и съответно ще имат по-кратък мандат. Дотогава ВСС ще заседава в непълен състав – сега как Конституционният съд заседава в непълен състав, как сегашното ВСС заседава без двама от съдийската и един от прокурорската квота свои членове?
На практика е налице конституционна криза, която поредено Нарродно събрание (според мен напълно умишлено), отказва да реши, като попълни своята квота от членове на ВСС и дестабилизира работата на съдебната власт. Това не е ли вид вредна намеса в нейното функциониране?
Така. Значи има конституционна криза, предизвикана умишлено от политическите партии в парламента, но няма и орган, който може да освободи Гешев.
Противниците на идеята биха се базирали на решение на Конституционния съд, за изтеклия мандат на Инспертората към ВСС, което да тълкуват, че трябва да се приложи аналогично и към изтеклия мандат на сега действащия състав на ВСС. Пълен абсурд. Инспекторатът се избира само от парламента, а ВСС има различни квоти, болшинството, от които вече са законно избрани.
Брлежка: Трябва да се сезира Конституционния съд с отделно запитване относно висящото положение на новоизбранитя състав на ВСС и изтеклия още през октомври месец 2022 г мандат на сегашното ВСС.
Старият ВСС не може да ги спре, не е компетентен да осуетява встъпване на нов състав.
Новите да поискат пак встъпване (вече веднъж искаха) и направо да влизат да заседават. Тяхната съдийска и прокурорска колегии са непълни, но и на стария са непълни – това отпада значи като пречка.
Важното е, че са попълнени основните квоти, които с тримата големи правят общо 14 членове, т.е повече от половината.
Могат новите да си свикат заседание още в понеделник.
Ще се окаже, че има едновременно два ВСС. Кой е легитимният?