Половин милиард евро са щетите от схемите у нас
143 дела е завела Европейската прокуратура за България
България е на второ място по активни разследвания на Европейската прокуратура след Италия.
Това става ясно от доклада на институцията, ръководена от Лаура Кьовеши.
Общо 143 са производствата, по които работят делегираните прокурори у нас. Според доклада щетите от измамите с европейски пари са 492 милиона евро, или близо 1 милиард лева.
За сравнение – в страната на мафията Италия Европейската прокуратура има 256 разследвания с предполагаеми щети от 2 млрд. евро.
Хърватия, която влезе най-скоро в ЕС, има 23 разследвания на европейските делегирани прокурори. В родината на Кьовеши – Румъния, са 124, но предполагаемите щети се изчисляват на 2 милиарда евро, колкото и за Италия. В Естония разследванията са само 11 с щета от 9,7 млн. евро, в Чехия са 54 за 275 млн. евро, а в Кипър са най-малко – само 3 за 1,5 милиона евро. За разлика от броя на разследванията, по които България е на второ място, щетите от престъпната дейност, свързани с европейски пари, са далеч по-малки.
Първенец в тази класация е Италия с 3,2 млрд. евро, следвана от Португалия с 3 млрд. евро, Румъния с 2 млрд. евро, Германия с 1,8 млрд. евро и Белгия с 1,2 млрд. евро. България е шеста с 492 млн. евро, а
зад нас са Гърция, Франция, Австрия
и всички останали. Европейската прокуратура реализира първата си операция у нас за 2023 г. в понеделник. Тогава полицаи от ГДБОП и агенти от ДАНС влязоха в тецове, топлофикации и верифициращи фирми, които се свързват с бизнеса на консултанта Христо Ковачки. Разследването е за измами, свързани с отчитането на вредните емисии, изпускани в атмосферата от дружествата. От съобщението става ясно, че щетите са за милиони, но не се уточнява колко. Действията на службите под ръководството на делегиран прокурор в България продължават през цялата седмица. Обвиняеми не са обявени още.
През 2022 г. Европейската прокуратура проведе операция, свързана с шеф на фонд “Земеделие” в Петрич и негови роднини заради измами с евросубсидии. При друга имаше задържани за злоупотреби с пари за малките предприятия по Програмата за възстановяване след COVID-19. У нас са проведени десетки действия по разследването на трансгранични банди за измами, които се водят в офиси на други европейски столици, но има замесени българи.
Полицаи от ГДБОП и агенти на ДАНС влизат в една от топлофикациите при акцията в понеделник.
Още при встъпването си в длъжност и посещението си в България през 2021 г. Кьовеши заяви, че ще се работи в пълна конфиденциалност и информация ще се дава при доказани факти.
От 143-те активни разследвания на европрокуратурата у нас, най-много са за злоупотреби с
пари по обществени поръчки, финансирани от фондове на ЕС
Такива са 94 дела. За измами разследванията са 45, а за корупция са 16 (общо за всички държави са 87). За присвояване – 11, за ДДС измами с международни доставки – 4, с щети за бюджета на ЕС – 2,6 млн. евро.
По разследвания за корупция България отново е на второ място след Италия с 19. Двете държави са начело и по дела за злоупотреби с обществени поръчки по еврофондове. България е втора след Италия, където има 246.
По сектори най-много случаи при измами с евросредства се разследват в земеделието – 42