Българската асоциация по пластична, реконструктивна и естетична хирургия препоръчва на своите членове
да не използват перманентни филъри, защото те могат да доведат до непоправими козметични увреждания.
Решението е взето на конференция по пластична хирургия на тема „филъри и липофилинг“.
Сериозни усложнения могат да бъдат предизвикани от прилагането на някои видове свободно инжектируеми филъри в естетичната хирургия като хидрогел, ретинол и течен силикон.
Те се използват главно за попълване на устни, бръчки и скули.
Снимка: BNEWS, Николай Дончев
Филърите се разделят основно на две групи – резорбируеми и перманентни, обясни председателят на асоциацията Димитър Евстатиев.
Перманентните филъри са вредни, защото ако се получи усложнение, то не може да бъде отстранено, освен по оперативен път и пак резултатът е несигурен, уточни той. Най-честите усложнения, които могат да предизвикат подобни препарати, са силикономи – видими възли по кожата, трайна промяна във формата, както и възпалителни процеси, деформации, асиметрия и миграция на препарата.
Той препоръчва за подобни козметични манипулации да се използва хиалуроновата киселина.
Една от основните причини поради, които се избират постоянните филъри е тяхната цена. Ако една ампула течен силикон струва 70 лв., то за същото количество качествен резорбируем филър ще трябва да дадете 200 евро.
От асоциацията изготвят и предложение за стандартизация на изискванията за местата и специалистите, които могат да извършват подобни манипулации, за да се избегнат негативните последици за пациентите.
Вижте интервюто с доц. Д-р Евстатиев!