Трима български граждани са задържани във Великобритания по подозрения за шпионаж в полза на Русия, съобщава Би Би Си. Те са били задържани през февруари, но за ареста се съобщава днес. Оттогава те са в предварителния арест. Според Sky news те са пуснати на свобода под домашен арест. Бившият премиер и посланик в Лондон Марин Райков твърди, че не е търсен за съдействие на арестуваните. Миналата година те са били участници в секционните избирателни комисии към посолоството.
Тримата са обвинени, че са притежавали документи с невярно съдържание, като би Би Си уточнява, че става дума за паспорти, лични карти и други документи за Обединеното кралство, България, Франция, Италия, Испания, Хърватия, Словения, Гърция и Чешката република.
Според британските медии имената на тримата арестувани са:
Орлин Русев, на 45 години, от Норфолк
Бисер Джамбазов, 41 г., от Хароу, северозападен Лондон
Катрин Иванова, на 31 години, от същия адрес в Хароу
Тримата живеели в Обединеното кралство от години.
Според британските медии Бисер Джамбазов и Катрин Иванова са описани от бивш техен съсед като двойка. В репортаж на БНР от 2019 г. те се представят като създатели на Българска социална платформа в Лондон. Двамата обясняват, че създават организацията през 2017 г. и тя се занимава с подпомагане на българи като организират много евтини или безплатни курсове по английски език. Организират и други, професионални курсове и съдействат за издаването на различни документи, отново безплатно.
Според британските медии Бисер Джамбазов и Катрин Иванова са описани от бивш техен съсед като двойка. В репортаж на БНР от 2019 г. те се представят като създатели на Българска социална платформа в Лондон. Двамата обясняват, че създават организацията през 2017 г. и тя се занимава с подпомагане на българи като организират много евтини или безплатни курсове по английски език.
Единият от задържаните е работил известно време като съветник в българското Министерство на енергетиката.
Орлин Русев имал редица бизнес сделки в Русия.
Той се премества в Обединеното кралство през 2009 г. и прекарва три години, работейки във финансовите услуги.
Неговият онлайн профил в LinkedIn гласи, че по-късно е притежавал бизнес, занимаващ се със сигнално разузнаване, което включва прихващане на комуникации или електронни сигнали.
Русев, чийто последен адрес е крайбрежна къща за гости в Грейт Ярмут, също заявява, че някога е бил съветник в българското министерство на енергетиката.
В Хароу бивши съседи описват Джамбазов и Иванова като двойка.
Джамбазов е описан като шофьор на линейки, а Иванова описва себе си в онлайн профила си в LinkedIn като лаборант в частен здравен бизнес.
Двамата, които се преместили в Обединеното кралство преди около десетилетие, управлявали обществена организация, предоставяща услуги на българите, включително запознаването им с „културата и нормите на британското общество“.
Според български държавни документи онлайн те са работили и за избирателни комисии в Лондон, които улесняват гласуването на български избори на граждани, живеещи в чужбина.
Джамбазов и Иванова

Говорейки пред BBC, съседи от две къщи, обитавани преди от двойката, казаха, че често им носили пайове и торти като подаръци.
В последния им дом в Хароу съседите казаха, че детективите са прекарали значително време в претърсване с видимо полицейско присъствие повече от седмица.
Тримата обвиняеми трябва да бъдат изправени пред съда в Олд Бейли в Лондон през януари. Те все още не са коментирали обвиненията си.
Организират и други, професионални курсове и съдействат за издаването на различни документи, отново безплатно.
Източник Блиц и Дневник