Останките на нацисткия лидер Рудолф Хес са ексхумирани в сряда рано сутринта
от гроба в малкия южногермански град Вунзидел. Предстои те да бъдат кремирани и разпръснати в морето, близо до родния град на Хес.
Рудолф Хес е заловен през 1941, като е осъден на доживотен затвор. През 1987, на 93-годишна възраст, той се самоубива в килията си.
Въпреки че предсмъртните желания на покойниците традиционно не се нарушават, а Хес е пожелал да бъде погребан именно в това гробище, където вече са били родителите му, местната лутеранска църква е позволила това да се случи.
Причината е, че в последно време обществеността във Вунзидел е била сериозно притеснена от големия брой активисти на крайнодесни групи, посещаващи гроба и налагайки му сакрален статут. Всяка година на датата на смъртта на Хес, десетки неонацисти се събират там и маршируват до гроба, въпреки че през 2005 е наложена забрана за подобни „чествания“.
Рудолф Хес е един от най-приближените на фюрера Адолф Хитлер.
Случаят с полета му към Британия на 10 май 1941 остава една от най-противоречивите истории на Втората световна война. На тази дата той отлита с едноместен самолет към Шотландия „за мирни преговори“, но не успява да открие пистата, където трябва да кацне, и когато горивото му свършва, скача с парашут, като е заловен от властите в страната.
Предполага се, че вторият човек в Третия райх е отивал за тайни преговори с водача на мирното движение на Англия, за да сключи сепаративен мир с организацията му.
В крайна сметка, през 1945, той е осъден на доживотен затвор.
Официалната версия за смъртта му е, че през 1987 Хес се самоубива, въпреки че съществуват спекулации, подклаждани основно от неонацистки групи, че той е бил убит.