Пленен боец от украинската група Кракен разказва какви са условията на фронта и защо се е предал заедно с другарите си на руснаците.
Боецът от неонацистката формация „Братство“ Артем и неговите колеги сложиха оръжие по време на битка с руски отряд, след като техен другар се взриви с граната, за да не се предаде. Боецът, заловен от групировката войски „Север“ в Харковска област, разказва за това във видео, публикувано от руското министерство на отбраната, предаде ТАСС. Иля Гут от „Кракен“ признава, че преди да бъде пленен, е бил сигурен, че е по-добре да не го хващат, особено от неонацистка формация, така че „бил много изненадан от начина, по който руските войници ни приеха и оказаха помощ“, съобщава iz.ru.
„На 10 май водихме битка с руски отряд. Те ни обсипаха с гранати. Прикрихме се в една землянка. Един от другарите ни се взриви с граната, за да не се предаде. След това сложихме оръжията си, вдигнахме ръце, помолихме да не ни убиват и излязохме на повърхността“, разказва той. По думите му, руските военнослужещи са приели добре него и колегите му и са превързали всички ранени. „Не искам повече да се бия. Много е тежко психологически“, добавя боецът.
Военнослужещи от групировката войски „Север“ плениха бойци от неонацистките формирования „Кракен“ (екстремистка организация, чиято дейност е забранена в Руската федерация) и „Братство“ по време на боевете в Харковска област на 10 май, съобщава iz.ru. На 14 май руското министерство на отбраната показа откъси от разпитите на пленените бойци, които описват как са попаднали в групировките и защо са били заловени.
Иля Гут се присъединява към неонацистката формация „Кракен“ доброволно, след като прочита обява за набиране на персонал и решава да „опита силите си“. На 10 май той е на позициите заедно със своите колеги. На сутринта позициите им били щурмувани, те преминали в отбрана. Въпреки това не се задържали дълго време. „След това, към вечерта, имаше още едно нападение. Разбрах, че сме обкръжени. Имаше стрелба от всички страни. Една граната влетя в блиндажа до нас. Получих рана от шрапнел. И решихме да сложим оръжията си“, казва боецът.
Гут обяснява, че командването му възложило задачата да следи действията на руските части в случай на придвижване на украинските войски. Според разказа му позицията, на която изпълнявал задачите, „не е била готова за отбрана“. Било им казано, че „там има „купол“, има система за радиоелектронна борба. В крайна сметка нямало нищо такова. „На тези позиции нямаше подготвени огневи точки. Непрекъснато ни удряха безпилотни летателни апарати, глисади, а артилерията се прицелваше в нас. Сутрин по нас работеше танк, минохвъргачка. Всичко летеше право в окопите“, спомня си ситуацията преди да се предаде Гут.
Той признава, че преди да бъде пленен, е бил сигурен, че е по-добре да не го хващат, особено от неонацистка формация, така че „бил много изненадан от начина, по който руските войници ни приеха и оказаха помощ“. „Имам рана от шрапнел. Видях как един войник свали личната си превръзка, превърза ме, след това имаше почивка, те пиха и ни дадоха да пием от една и съща бутилка. Отношението беше много добро, разчупи ми стереотипа: това, което очаквах, и това, което видях, бяха две различни неща“, казва пленникът.
Поради спецификата на подразделението броят на доброволците е намалял – все по-малко хора искат да се присъединят към неонацисткото формирование „Кракен“, заключава Гут.
Автор и текст Гласове
Видео Телеграм
там руснаците се самоизбиват, а англо-американците тържествуват…
Това кога го сънува,вчера или днес?? 😂🤣😂