Най-важните новини с точния анализ!

Най-важните новини с точния анализ!

Ексклузивно:

НачалоСветът и РусияЗеленски каза, че Украйна е готова да купи от САЩ най-малко 10...

Зеленски каза, че Украйна е готова да купи от САЩ най-малко 10 системи „Пейтриът“ и обвини Стив Уиткоф, че е „възприел руската стратегия“ (ВИДЕО)

Последвай Bnews.bg в

Украинският президент Володимир Зеленски заяви днес, че страната му е готова да купи от САЩ най-малко 10 системи за противовъздушна отбрана (ПВО) „Пейтриът“ – доста скъпи системи, каквито Киев досега настояваше да получи от съюзниците си под формата на помощ, предаде Франс прес.

„Украйна е готова да купи поне 10 системи. Говорих за този минимум с президента Тръмп в нашия телефонен разговор. Той ми каза, че Америка работи по въпроса“, заяви на пресконференция в Киев Зеленски.

„До момента нямам друга информация“, отбеляза той, като уточни, че „води отделни разговори с европейците, тъй като това е твърде скъпо“.

Според анализаторите една батарея „Пейтриът“ може да струва до 2,5 милиарда долара, а всяка от ракетите за системата – до 10 милиона долара.

Миналия петък Зеленски вече поиска от съюзниците на Украйна да му доставят допълнителни системи „Пейтриът“, за да помогнат на страната да противодейства на руските въздушни атаки, които ставата все повече.

„Наистина се нуждаем от тях“, обърна се той във видеопослание към министрите на отбраната от съюзническите на Украйна страни, събрали се на среща в Брюксел.

През последните три години Украйна получи няколко системи „Пейтриът“ от САЩ, Германия, Нидерландия и Румъния, припомня АФП.

На днешната пресконференцията Зеленски обвини специалния пратеник на президента Тръмп Стив Уиткоф, който разговаря с Москва в преговорите за примирие, че е „възприел руската стратегия“ и „разпространява руския наратив“.

„Смятам, че господин Уиткоф е възприел стратегията на руската страна. Смятам, че това е много опасно, защото той съзнателно или несъзнателно разпространява руската версия“, заяви той.

Уиткоф е предпочитаният от руския президент Владимир Путин събеседник в преговорите за решаване на конфликта в Украйна. Двамата се срещнаха три пъти от февруари досега, като последната им среща се състоя миналата седмица в Русия, отбелязва АФП.

Според Зеленски Уиткоф ще разговаря с ръководителите на украинската, френската, германската и британската дипломация по време на посещението си в Париж, което започна днес.

Френският президент Еманюел Макрон посрещна днес в Париж държавния секретар на САЩ Марко Рубио и пратеника на американския президент Доналд Тръмп Стив Уиткоф, предаде Ройтерс. В поредица от срещи европейски и украински официални представители представиха своите аргументи в защита на позицията на Киев във войната в Украйна.

Високопоставената дипломатическа активност отразява нарастващите опасения в Европа относно увертюрите на американската администрация към Москва на фона на неуспешните досега опити на Тръмп да договори прекратяване на огъня. Очакваше американските официални представители в Париж да обсъдят и ядрените преговори с Иран.

Тръмп, който отдавна казва, че възнамерява да сложи бърз край на войната в Украйна, казва, че е разочарован както от Москва, така и от Киев, въпреки че американската реторика започна да се променя в полза на руската позиция в конфликта, отбеляза Ройтерс.

„Всички искат да получат мир. Траен и устойчив мир. Въпросът е свързан с това как ще бъде направено това поетапно“, заяви Макрон по време на срещата с  делегацията на Рубио в Елисейския дворец.

Специалният пратеник на Тръмп за Украйна Кийт Келог, който също е в Париж, публикува в „Екс“ своя снимка с лидерите на украинската делегация. „Много продуктивни срещи в Елисейския дворец относно усилията за слагане на край на войната между Украйна и Русия“, написа той под снимката.

Миналия месец Украйна се съгласи на предложение на Тръмп за прекратяване на огъня, което бе отхвърлено от Русия. Двете страни се споразумяха единствено да ограничат атаките срещу енергийни и морски цели, и си размениха обвинения, че нарушават това споразумение.

Киев и европейските му съюзници се надяват да убедят Вашингтон да заеме по-твърда позиция спрямо Москва. Те засилиха натиска след руската атака, при която бяха убити най-малко 35 души в град Суми в неделя.

Според американски официални представители е възможно атаката да е допринесла за усещането, че има спешна необходимост за постигане на мир.

Канцеларията на Макрон каза, че той е разговарял по телефона днес с украинския президент Володимир Зеленски преди началото на разговорите с Рубио и Уиткоф.

Макрон посрещна двамата американски официални представители с ръкостискания преди съвместен обяд, но без топлите прегръдки и потупванията по рамото, с които френският президент често посреща гостите си.

Преди това съветникът на Макрон по въпросите на външната политика Еманюел Бон и неговите британски и германски колеги се срещнаха с началника на канцеларията на Зеленски Андрий Ермак, който каза, че те са обсъдили прекратяването на огъня и гаранции за сигурност.

„Обменихме мнения за следващите стъпки за постигане на справедлив и траен мир, включително прилагането на пълно прекратяване на огъня, участието на мултинационален военен контингент и развитието на ефективна архитектура на сигурност за Украйна“, написа Ермак в „Екс“.

Зеленски заяви на пресконференция в Украйна, че руските нарушения на споразумението за прекратяване на огъня ще бъдат обсъдени в Париж, но добави, че Украйна няма да бъде готова да обсъжда териториални въпроси докато не бъде задействано споразумение за прекратяване на огъня. Той също така повтори обвиненията си, че Уиткоф „разпространява руски наративи“ за войната.

Според публикувания от Франция дневен ред се очаква Ермак да се срещне с Рубио, Уиткоф и европейските представители по-късно днес.

Кремъл нарече срещите в Париж шанс за Уиткоф, който се срещна с руския президент Владимир Путин миналата седмица, да информира европейците относно разговорите за намиране на мирно споразумение.

Отделно от това във Вашингтон министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет обсъди усилията за „устойчив мир“ в Украйна с френския си колега Себастиан Льокорню, съобщи главният говорител на Пентагона Шон Парнел.

Хегсет, който ясно изрази позицията си, че Европа трябва да поеме по-голяма роля в отбраната на континента, призова Франция да увеличи разходите си за отбрана и, заедно с другите съюзници от НАТО, да поеме основната отговорност за конвенционалната отбрана на Европа.

В публикация в „Екс“ Хегсет нарече срещата „отлична“. „Обсъдихме неотложната необходимост европейците да изпълнят ангажимента за разходи за отбрана от 5% от БВП, за да възстановят възпиращия ефект с поддържани в готовност, смъртоносни конвенционални сили“, добави той.

Льокорню нарече разговорите „продуктивни“ и каза, че част от тях е била информация относно европейската работа, ръководена от Франция и Великобритания, за изграждане на гаранции за сигурност за Украйна, щом бъде договорено прекратяване на огъня.

Зеленски каза, че специалният пратеник на президента на САЩ Уиткоф е заел страната на руската стратегия и разпространява руски наративи.

„Както вече казах, днес обсъждаме безусловно прекратяване на огъня и докато то не настъпи, не обсъждаме териториални въпроси. Знаете моето отношение и нашите „червени линии“ – никога няма да признаем временно окупирани територии, украински земи, за руски.
Освен това смятам, че г-н Witkoff (Уиткоф) застана на страната на руската стратегия. Мисля, че това е много опасно, защото той съзнателно или несъзнателно разпространява руски наративи. Във всеки случай не помага. И не го виждам като имащ правомощията да обсъжда украинските територии.

Споразумението между САЩ и Украйна за природните ресурси може да бъде подписано още на 24 април, каза Доналд Тръмп.

За да следите новините и коментарите в реално време, абонирайте се за нашите канали ето тук👇

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Въведете вашия коментар!
Въведете вашето име тук

spot_img

Последни

Не пропускай

Тръмп унищожително заплаши ЕС с мита от чудовищните 50 на сто още от 1 юни!

Президентът Доналд Тръмп заплаши днес да обложи с мита...

Коалицията “Ново начало” с БСП, ГЕРБ, ДПС – НеНе и ИТН избра проксито на Пеевски за шеф на ключовата бухалка КЗК!

Парламентът избра Росен Карадимов, формално номиниран от "БСП-Ново начало...

Прочетете още

Русия не иска във Ватикана и предлага преговорите с Украйна да продължат в Турция! Лавров: Зеленски не е легитимен, за да подпише мирен договор!

САЩ молят Русия да не изпраща Медински на следващите преговори с Украйна, според Bloomberg.Предпочитат да избягват участието на "хардлайнерите". Администрацията на Тръмп вече е във...

Вместо военнопленници Зеленски върна на Русия 120 цивилни бабички и дядовци, пленени от инвазията в Курска област! (СНИМКИ И ВИДЕО)

Зеленски върна 120 бабички и дядовци, пленени по домовете им в Курска област от украинските нашественици там. Спогодбата от Истамбул е 1000 на 1000,...

Тръмп унищожително заплаши ЕС с мита от чудовищните 50 на сто още от 1 юни!

Президентът Доналд Тръмп заплаши днес да обложи с мита от 50 на сто стоките от ЕС, внасяни в САЩ, считано от 1 юни, предаде...
Verified by MonsterInsights