Решението за отмяна на забраната за внос на украинско зърно ще предизвика тежки протести. Това каза пред bTV министърът на земеделието и храните Кирил Вътев. По думите му земеделските производители са заявили стачна готовност. Решението било взето зад гърба му, твърди Кирил Вътев. Другият Кирил, Киро Петков, твърди, решението било разглеждано на министерски съвет и било икономически изгодно за поевтиняване на цените на българския пазар. Подписът на Петков се мъдри най-отгоре над линия над подписа на първия подписал проекторешението на парламента Делян Пеевски.
В проекта на позицията на България се посочва, че страната ни не подкрепя продължаването след 15 септември 2023 г. на извънредната мярка за забрана за внос в България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия на пшеница, царевица, рапица и слънчогледово семе от Украйна и се възлага на Министерския съвет да предприеме необходимите действия за изразяване на позицията.
„Искрено се надявам да има много разум при обмислянето на окончателното решение, не само от страна на народните представители, но и от страна на земеделските производители, защото и със, и без забрана настоящата година е изключително тежка за селското стопанство поради сушата, наводненията, заради това, че има срив на световния пазар на зърно“, коментира днес Вътев.
Той заяви, че откакто е започнала войната в Украйна, „нищо не е същото“. Всичко е много различно и голяма част от нашите земеделски стопани са в критично състояние, добави министърът.
Вътев каза, че народните представители не са обсъждали с него отпадането на забраната. „От вътрешнополитическа гледна точка това ще създаде изключително напрежение в целия аграрен сектор. Не знам от външнополитическа гледна точка какви договорености има“, коментира той.
„Това решение ще предизвика тежки протести. Това трябва да бъде оценено много внимателно. Солидарността с Украйна е налице и през България текат коридори на солидарността. България е максимално съпричастна, но все пак ние имаме собствено производство и производители, чиито интереси трябва да бъдат защитени“, каза Вътев.
По думите му, дори и да отпадне забраната за внос на зърно от Украйна, едва ли това би се отразило на цените на крайните продукти у нас.
Срещу министъра на земеделието се изправи адашът му Кирил Петков, който иска с нискокачествено и извън нормите на ЕС слънчогледово и житно зърно дв прави дъмпинг и да сваля цените на българския пазар.
„Слагаме на кантара цената на храните срещу интересите на един сектор, който обаче продължава да бъде много подпомаган. Много по-важно за нас в момента е инфлацията на храните за всички 7 милиона българи“.
Петков обясни, че темата за отпадането на забраната за внос на украинско зърно е обсъждана на оперативно заседание в Министерски съвет, предаде БНР.
Петков призна, че има разнобой с позицията на ресорния министър. Според Петков обаче нямат основание опасенията, че цената на зърното ще се срине след отпадането на забраната:
„Аз лично говорих и тази сутрин с министъра на земеделието. Той има неговите аргументи за зърнения сектор, но аз гледам от икономическа гледна точка, че разликата между цените на европейския пазар и българския пазар не може да бъде по-голяма от разликите на транспортните разходи. То това е икономически принцип“.