Алексей Навални вероятно е бил убит с един удар в сърцето – техника, използвана от КГБ, твърди източник от затвора, където е бил държан критикът на Владимир Путин. Синините, открити по тялото на опозиционния лидер, съответстват на метода на екзекуция с “един удар”, убеден е руският изгнаник и правозащитник Владимир Осечкин, цитиран от западни издания.
“Това е стар метод на специалните части на КГБ. Те са обучили своите агенти да убиват човек с един удар в сърцето, в центъра на тялото. Това беше отличителен белег на КГБ”, каза Осечкин. Той е основател на групата Гулагу.нет, която събира свидетелски показания от затворници и работници от затворите в Русия. Правозащитникът твърди, че информацията му за Навални е дошла от източник, работещ в арктическата наказателна колония, където опозиционерът почина на 16 февруари.
Осечкин знае, че Кремъл би могъл да убие Навални по какъвто начин пожелае и не би искал да остави следа в тялото му, отвеждаща директно обратно към руския лидер. Правозащитникът е убеден, че опозиционерът е бил принуден да прекара между два и половина до четири часа в изолирана камера на открито, където температурите можели да паднат до -27° в деня преди смъртта му. Затворниците обикновено се държат на открито за не повече от час и при много по-малко екстремни условия. “Мисля, че първо унищожиха тялото му, като го държаха дълго време на студа и забавиха кръвообращението до минимум”, обяснява Осечкин. Той допълва, че след това става много лесно да убиеш някого за секунди, ако оперативният агент има опит в това.
Руските власти досега не са успели да дадат убедително обяснение за смъртта на Навални, най-видния критик на руския президент. Според Националната служба за изпълнение на наказанията 47-годишният опозиционер е починал след разходка и неразположение. На семейството на Навални е казано, че няма да имат достъп до тялото му още две седмици.
“От това, което знам от моите източници, това беше специална операция, която беше подготвена няколко дни предварително. Това беше команда от Москва, защото без Москва нямаше да е възможно да демонтираме камерите по начина, по който го направиха”, казва Владимир Осечкин, визирайки случилото се в наказателната колония по време на смъртта на Навални.
24 часа, Gulagu