Асен Василев, който цял ден се кри от парламента, вечерта цъфна в Панорама, за да дава акъл и да замазва натвореното с нефтения гигант от неговите партньори в НЕкоалицията ГЕРБ/ПП/ДБ и ДПС. Асен Василев има славата на безцеремонен шарлатанин и стана министър по изричното настояване на Бойко Борисов, който работел отлично с него.
Според него предишният кабинет обръщал повече внимание на Слънчака, отколкото на Лукойл. Сега Асен, който е обвиняван в лобизъм за руския гигант при издействането на дерогацията, пращал данъчни на място да контролирали внос – износа на нефта и неговите продукти.
В рафинерията в Бургас не са извършени нарушения, които да доведат до отнемане на лиценза на „Лукойл“, коментира в БНТ министърът на финансите Асен Василев. Но тезата му за отнемането на пристанището катастрофира напълно.
Според Василев отнемането на концесията на „Росенец“ не е нещо учудващо. Посочи обаче, че по времето на служебното правителство е премахнат контролът на „Гранична полиция“ и НАП върху доставките на пристанището. Сега контролът е върнат. Кокорчо се аргументира с лъжа без да му мигне окото, че концесията се отнемала заради директива на ЕС.
В студиото беше Румен Гечев от БСП, който напълно обори Василев, че съществува подобна европейска директива, която да изисква отнемането на концесията на пристанище Росенец. Самият Василев преди това обяви, че пристанището се отнемало по евродиректива за концесиите на руски субекти в ЕС, но Лукойл всъщност е швейцарска собственост на съвсем друго дружество.
Коментарът на адвокат Иван Петров по темата е малка антология на правото:
„Имам проблем с юридическите си знания, образованието си и беглите си спомени от теория на правото.
Затова да питам:
Народно събрание приема закон, за да прекрати концесията на пристанище Росенец. Позовава се на решението на ЕК за санкции срещу Русия.
Концесията е дадена на БЪЛГАРСКО търговско дружество, а негов собственик е ШВЕЙЦАРСКО търговско дружество.
Санкционира Русия по презумпция ли?
А хелветите кво мислят?
А тия, нашТе, въобще могат ли да мислят?
Щото досега не са го показали!“
България може да се развива, може да инвестира и в човешки капитал, и в инфраструктура и да има сравнително нормална социална система, заяви Василев. Направен е бюджет без напрежение, като исканията на синдикатите в размер на 300-400 милиона лв. могат да бъдат преразпределени. Заедно с всички социални плащания, увеличени по закон, имаме и над 8 млрд. лв. заложени за инвестиции, каза финансовият министър
„За да се развива една страна, трябва да има инвестиции, а в България от 15 години се залагат едни средства на инвестиции и накрая никой не ги е изпълнил“, коментира Асен Василев.
Бюджетният дефицит от 3% не е самоцел, а максималният дефицит, в който една държава може да не задлъжнява прекомерно, обясни Асен Василев.
„Не искам да коментирам действията на служебното правителство, какво то е виждало реално и какво е казвало публично – за мен това са две различни неща. Когато се правеха тази пролет предизборни предсказания, за да се плашат хората, се обясняваше, че България няма как да е нормална европейска държава с нормални социални плащания, защото държавата ще фалира. Оказа се, че има как“.
Финансовият министър не е тук, за да дава или да не дава пари, а за да задава въпроси, каза Василев.
„Когато някой, например полицията, и каже, че иска повече средства, се задава въпросът как това ще доведе до по-качествена услуга за българските граждани. вече е преценка на целия МС, а не само на МФ, да каже дали тази преценка е смислена“.