Асен Василев – Кокорчо мощно отвори торбата с лъжите пред любимата БТВ и актива на ПеПе. Василев потвърди кога и при какви условия подава оставка и обяви пак, че Лукойл е на тезгяха и се продава. Може би Асен Василев и приятели сега активно събират пари, за да го купят.
„Ако нямаме салдо 3% тази година и не постигнем салдо 3% до година, това означава една основните заявки на кабинета за еврозоната да бъде провалена. Такова нещо ако се случи – аз директно си отивам, но аз лично не вярвам, че ще се случи. Работи много усилено, за да не се случи“, това заяви финансовият министър Асен Василев в предаването 120 минути по bTV.
„Основната роля на държавата трябва да бъде да премахне монопола на рафинерията „Лукойл“ на българския пазар“, каза още той.
„Имаше две цели с прекратяването на дерогацията. Едната е максимално скоро да се прекрати, а другата – да се прекрати плавно, така че да няма сътресения на вътрешния пазар в България. Оттам според мен идваше донякъде и конфликтът, но в крайна сметка се стигна до решение, което да постига и двете цели“, каза Василев.
По думите му, няма връзка „сделка“ между партиите за дерогацията и бюджета.
Василев каза, че не може да разкрие откъде е информацията, че рафинерията „Лукойл“ се продава, но тя е реална и предоставена на парламентарните групи. Слуховете в политическите и бизнес среди свързват Асен Василев и Пламен Бобоков сред евентуалните купувачи на Нефтохима зедно с компаниите Шеврон и Тексако. Може би Василев планира да напусне властта през парадния вход като Бургаски шейх с рафинерия в джоба.
“Няма причина да се повишават цените на бензина. Още преди месец и половина бе приет законът за поетапно намаляване на употребата на руски петрол. Забранява се износът на продукти от руски петрол от 1 януари, но ако има неруски, могат да си изнасят. Не би следвало това да се отрази на българския пазар.” Това каза финансовият министър Асен Василев преди националната среща на ПП в Благоевград със съдружниците му във фирмата „Продължаваме Промяната“ новите кметове и общински съветници на партията. Коментарът му бе по повод позицията на “Лукойл”, че спирането на износа ще препълни складовете на рафинерията и тя може да спре работа. Така щели да се застрашат доставките на горива за българския пазар.
Партиите в Сглбката се договориха дерогацията да падне на два етапа до 1 март догодина.
Предишният срок беше октомври 2024-а. Отделно от 1 януари се забранява износът на петролни продукти.
Според Василев обаче отговорът на “Лукойл” се дължи “или на неразбирателство, или на опити за малко всяване на страх”. Финансовият министър смята, че трябва да говорят експертите, за да няма проблеми и стресове.
Всеки, който се е захванал с политика, трябва да очаква да има натиск върху него.
Министърът заяви, че България изобщо не се е отказала от идеята да се наложат транзитни такси за съседните държави. Предстои на 25-о число да постъпят първите приходи от тях. „Колегите поискаха тази приходна част да бъде свалена, докато няма постъпления“, посочи той.
Източник: 24 часа, БТВ