В анализ на тази тема коментаторът на в. „Ню Йорк таймс“ Брет Стивънс отбелязва, че миналата седмица президентът Байдън е заявил, че „разглежда цяла поредица от възможности“, за да изпълни предупреждението си към Владимир Путин от 2021 г., че Русия ще бъде изправена пред „опустошителни“ последици, ако Алексей Навални умре в затвора. Сега, след като Путин се отнесе към това предупреждение с обичайното си презрение, Байдън трябва да действа, воден от съображения за морална чистота и личен авторитет, както и заради стратегическия императив да демонстрира пред диктатора, че американските заплахи не са напразни, посочва вестникът.
Според коментатора на в. „Ню Йорк таймс“ съществуват четири основни подхода. Първият е чрез финансите. Вестникът цитира мнението на инвеститора Уилям (Бил) Браудър (на снимката разговаря с българския евродепутат Николай Бареков в ЕП), че най-важното нещо, което може да се направи, за да се отвърне на удара на Путин, е да бъде приет закон за конфискуване на замразените руски банкови активи в размер на 300 милиарда долара за защита и възстановяване на Украйна. Браудър е най-известен като движещата сила зад законите „Магнитски“, налагащи санкции и на руски официални представители, замесени в корупция и други злоупотреби.
Предложението на Браудър не е ново, посочва в. „Ню Йорк таймс“. То е срещало и съпротива от страна на американските официални представители, които се опасяват, че това надхвърля позволеното от американското законодателство.
„Путин не се интересува от това колко войници ще бъдат убити, но той е дълбоко загрижен за парите си. Освен това всички държави трябва да нарекат това ново законодателство „Законът Навални“, заключава Браудър.
Вторият подход е чрез отказ за признание, отбелязва коментаторът на американския вестник. „Не признавайте Путин за президент на Русия след 17 март – това е просто“, каза по телефона от Берлин за в. „Ню Йорк таймс“ Гари Каспаров, легендарният шампион по шахмат и защитник на човешките права. „Не признавайте режима за легитимен“, съветва Каспаров.
Третият подход е чрез съдбата на дисидентите. Американският вестник обръща внимание на руския опозиционен политик Владимир Кара-Мурза, друг дисидент в затвора. Подобно на Навални, 42-годишният Кара-Мурза също е преживял отравяния и кома. Подобно на Навални, той също е задържан в наказателна колония със „строг режим“, излежавайки 25-годишна присъда заради противопоставянето си на Путин.
„Ако няма промени“ в западната политика, каза пред в. „Ню Йорк таймс“ от Йерусалим правозащитникът Натан Шарански, който миналата година си е разменил писма с Навални, Путин „може да убие Кара-Мурза още утре. Западът трябва да разбере, че тези дисиденти са истинските приятели на свободния свят и те трябва да бъдат разглеждани като кандидати за размяна на затворници“, допълва Шарански пред вестника.
И последният, четвърти подход е енергията според един от източниците на в. „Ню Йорк таймс“, пожелал да запази анонимност поради деликатното естество на сегашната му длъжност, но той отдавна е уважаван експерт по енергийните пазари. „Американският втечнен природен газ сега е част от арсенала на НАТО срещу Русия“, каза той. Байдън, съветва източникът на вестника, би могъл „да възстанови доверието в САЩ като износител на втечнен природен газ, като отмени „паузата“ на американската администрация за нови разрешителни за втечнен природен газ и по този начин даде увереност на Европа и Япония да спрат да внасят руски втечнен природен газ“, допълва източникът.
Макар че приходите на Русия от петрол и газ рязко спаднаха след началото на войната в Украйна, те все още възлизат на близо 100 милиарда долара през миналата година – достатъчно, за да се финансира военната машина на Кремъл, отбелязва в. „Ню Йорк таймс“.
Какво друго може да навреди? Бившият шеф на ЦРУ и генерал от резерва Дейвид Петреъс има конкретно предложение: „Белият дом трябва да обяви предоставянето на Армейска тактическа ракетна система (ATACMS) на Украйна, която ще удвои обсега до около 300 км на ракетите, изпратени от САЩ до момента“.
Петреъс признава пред коментатора на в. „Ню Йорк таймс“, че тези ракети могат да бъдат предоставени само ако военната помощ за Украйна в размер на 60 млрд. долара, която Сенатът одобри миналата седмица, успее да преодолее съпротивата на републиканците в Камарата на представителите. Всеки републиканец, който си спомня за това, което партията му някога е защитавала, е длъжен да гласува за този законопроект, точно както Байдън е длъжен да гарантира, че злото няма да остане ненаказано и Навални не е умрял напразно, заключава американският вестник.