Десет дни преди крайния срок за събиране на предложения за нов генерален директор на БНР, конкуренцията за поста изглежда активна. Трима сигурни кандидати и солиден брой потенциални участници влязоха в рулетката за наследник на Радослав Янкулов.
Петър Волгин, Петър Пунчев и Христин Стрижлев са първите претенденти, които заявиха готовност за участие в избора.
Кандидатурата на втория е подкрепена от силен обществен комитет.
"Петър Пунчев е доказан радиопрофесионалист от средите на БНР. Убедени сме, че неговият национален и международен опит, мениджърските му качества, организаторските способности, енергията му, постоянството и решителността при преследване на поставените цели, както и безспорните му журналистически постижения и изяви, ще бъдат от огромна полза за БНР, за неговия екип, за неговите слушатели и – като цяло – за България.
Ние вярваме, че Петър Пунчев ще бъде достоен Генерален директор на БНР и сме готови безвъзмездно да го подкрепяме, ако той бъде избран.
Призоваваме нашите колеги, приятели и поддръжници да се присъединят към нас, за да гарантираме на Българското национално радио по-добро бъдеще", пише в декларация на обществения комитет, подкрепящ кандидатурата на Петър Пунчев.
Сред подръжниците му са: Божана Димитрова (радиоводеща и журналистка), Румен Бояджиев (музикант ФСБ), Стефан Командарев (кинорежисьор), Николай Кънчев (ТВ водещ), Тома Спространов (радиожурналист и музикален експерт), Петър (Ути) Бъчваров (актьор и ТВ водещ), Иван Гранитски (издател), Мария Стефанова (медийна експертка, СЕМ (2001 – 2010)), Атанас Голомеев (баскетболна легенда), Поля Станчева (медийна експертка, ген.-дир. на БНР (2001 – 2007)), Даниела Кузманова (радиожурналистка), Максим Бехар (ПР експерт и журналист), Веселин Дремджиев (ТВ водещ и журналист), Георги Кушвалиев (радио- и ТВ водещ и поет), Румен Бояджиев-син (музикант), Нина Спасова (ТВ журналистка), Юлиана Тончева (медийна експертка), Мариана Хил (преводачка и общественичка), Иван Тенев (агент Тенев), Ирина Флорин (певица).
Петър Пунчев започва работа в БНР след конкурс и от най-ниското стъпало – новинарската прослушвателна служба на „Хоризонт“ (1980). Репортер и водещ, съосновател на Нощния блок на програма „Хоризонт“ (1984). Съосновател (1992) на първото частно радио в България – Радио FM+, съосновател, дългогодишен председател и член на УС на Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори (АББРО), на сръбската радиоасоциация – RAB Srbija, член (до живот) на нейния УС, с право на глас. Ръководил медийни групи в Украйна и Сърбия, с преподавателски медиен опит в Грузия. Носител на наградата Радио на годината в България – 2002 и 2005 година, както и на Сертификат за бизнес етика на НКВ Чарлз, Принц на Уелс. Автор на книгата „Първите седем. Частното радио в България“ (1997). Награден от българската държава за принос в развитието на българската култура – 2013. Владее писмено и говоримо английски, френски, руски, сръбски/хърватски език.
Петър Волгин обяви кампанията си за генерален директор като контрапункт на политиката на настоящото ръководство и отправи обвинения към екипа на Янкулов в "нанасяне на огромни щети от морален, професионален и финансов характер" на БНР. Журналистът, който води предавания от публицистичните блокове "12 плюс 3" и "Нещо повече", беше един от активните протестиращи срещу решението на УС на БНР да съкрати сериозна част от хонорарите в програма "Хоризонт", за да изпълни условието на МФ за 10-процентова икономия на бюджета. В края на декември 2015 г. авторското му седмично предаване "Деконструкция" беше свалено от програмата на БНР заради натрупването на серия от критики от страна на СЕМ за едностранчивост и липса на плурализъм.
Третият очакван кандидат за генерален директор е Христин Стрижлев – юрист, член на Управителния съвет на БНР от 2013 г., предложен от Радослав Янкулов. Стрижлев е основател на радиостанциите "Фреш" и "Мила Голд", чийто директор е бил в продължение на 14 години. Той преподава в катедра "Интелектуална собственост" на УНСС. Той беше един от идеолозите на спорното решение за вграждането на няколко програми на компанията "Диджитъл Радио" през онлайн-платформата на БНР. Заедно с Янкулов той защиваше решението да се намали драстично бюджета за покритието на БНР на средни вълни, което доведе до проблеми с покритието на националното радио в десетки населени места в страната.