“Бизнесът е по-близо до протест, отколкото до отваряне. С тези мерки бизнесът е една крачка по-близо до фалита, отколкото до отваряне на заведенията.” Това заяви пред “24 часа” председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов.
“Облекченията на мерките всъщност са утежнения. В последните два месеца успяхме да стабилизираме бизнеса си до точка минимум – направени са договорки с наемодатели, с банки, с персонал. Сега трябва да отворим заведенията с минимален капацитет при максимален разход. Спазването на отстояние от 2,5 метра е невъзможно, без да тласне бизнеса към фалит. Ако няма икономически мерки за подпомагане на бизнеса, мерките категорично не работят.
Ще ви го обясня нагледно. Градините са около 20% от площта на заведенията. Ако дадено заведение е от 100 квадратни метра на закрито, градината е 20 квадрата, или 20 места в нормални условия. При предложените мерки ще е с 8-10 места. Тоест бизнесът ще има 100% разход и 10% приход. Ако сега има договорки да не се плаща наем или да се плаща намален, то при отваряне разходите се връщат в пълния им обем. А спазвайки предложените мерки, ще можем да наемем само 15-20% от персонала си. Сметките са елементарни и показват ясно страшната угроза за бранша – в момента ще излиза по-скъпо да работиш, отколкото да не работиш. Ако не работиш, следва фалит. Но с тези мерки излиза, че ако започнеш да работиш, ускоряваш пътя до пълния колапс. Това не е спасяване, а доубиване на бранша.
Важен е и периодът на действие на въпросните мерки. Ако се знае, че е 10 дни, бизнесът ще поеме тези разходи, но ако е месец – месец и половина, няма как, без това да го тласне към фалита, вместо към спасението”, добави Ричард Алибегов.
И даде пример, че в чужбина изискванията за отстояние са за метър – метър и половина, моделът, който вече работи в Австрия, е за отстояние между масите от 1,2 метра.
“Най-важното в момента е да се приеме пакет от икономически мерки за подпомагане”, завърши Алибегов.
Изтоочник: 24chasa.bg