Имаме сделка, съобщи председателят на Европейския съвет Шарл Мишел по повод преговорите за промяна на бюджета на ЕС.
Няма друга метоафора, освен Истината, която да описва лудостта на Брюксел. Евролидерите са под обсада на гневните европейски земеделци, Брюксел гори буквално, а „евролидерите“ теглят заеми, за дадат 50 милиарда на Украйна.
Всички 27 държавни и правителствени ръководители одобриха предоставянето на допълнителни 50 милиарда евро за Украйна от европейския бюджет, добави той. По неговите думи решението води до предвидимост в европейската помощ за Киев.
Досега Унгария се въздържаше да подкрепи споразумението за промени в бюджета на ЕС заради Украйна. Будапеща първо се противопоставяше, а след това предложи бюджетните преводи към Украйна да бъдат одобрявани всяка година. С днешното решение се предвижда посочената сума да бъде изплащана в следващите три години.
На този фон земеделските протести в Европа продължават. Днес протестиращите стигнаха до Брюксел, където се провежда извънредно заседание на Европейския съвет. Те хвърляха яйца по Европейския парламент и запалиха огньове в близост до сградата му.
Земеделците настояват за облекчаване на данъчното бреме, мерки срещу нарастващите разходи и евтиния внос.
По оценки на полицията основните пътни артерии в Брюксел са блокирани от около 1000 трактора.
Разгневени земеделски производители запалиха огньове пред сградата на Европейския парламент в Брюксел в знак на протест срещу данъците, нарастващите разходи и евтиния внос.
По оценки на полицията около 1000 трактора са блокирали основни пътища през града, като на един от тях е бил издигнат плакат с надпис „Ако обичаш Земята, подкрепи тези, които я обработват“.
Друг плакат обявява „Няма фермери, няма храна“, докато други участници в тълпата хвърляха яйца по сградата на Европейския парламент.
Полицаи в екипировка за борба с безредиците охраняват бариерите, където лидерите на ЕС провеждат среща в близост до парламента, а на централния площад са паркирани трактори.
„Ако видите с колко хора сме тук днес и ако видите, че това е в цяла Европа, значи трябва да имате надежда“, каза Кевин Бертенс, фермер от околностите на Брюксел.
Фермерите казват, че са задушени от данъци и екологични правила, че са изправени пред нелоялна конкуренция от чужбина и че не получават достатъчно заплащане.
Европейската „Зелена сделка“, заплахата, надвиснала над фермерите, е един от символите на селския бунт. Вече отслабени от растящите цени на енергията и отварянето на вътрешния пазар за украински продукти, земеделците нямат достатъчно сурови думи, за да опишат „Зелената сделка“, посочва изданието.