Щом така натискат за спиране на дерогацията, притискат Лукойл да им продаде рафинерията.
Няма друга логика, това написа бившият зам. мининстър на финансите в Тройната коалиция Георги Кадиев.
Знаех си, че правителството прави дерогацията странно.
Нормалното е първо да спреш вноса на суровия петрол, после да дадеш 2-3 месеца за реализация на произведената продукция.
Нашето правителство първо забраняваме реализацията от 1 януари 2024, а от 1 март 2024 забранява и вноса на руски петрол.
Така направено, това решение въвежда дерогацията авансово.
Разбирам защо Пеевски го прави. Неговият интерес е корпоративен- да прибере рафинерията.
Не разбирам защо другите го правят.
Купил ги е или ги държи с компромати.
Няма друго логично обяснение.
В друга изява по БНТ Кадиев, който отговаряше за НАП и приходите като зам.министър на финансите на министър Орешарски изчисли, че дупката в бюджета на Асен Василев ще е огромна.
„В приходната част на бюджета виждам една дупка от мининум 4 милиарда, а може би и 5 милиарда лева“, коментира в „Говори сега“ бившият заместник-министър на финансите Георги Кадиев. Според него дефицитът ще дойде от таксата за пренос на руски газ, от забавянето на средствата по Плана за възстановяване и несъбираемостта от ДДС.
Кадиев е убеден, че в бюджета няма да постъпят приходи от таксата за пренос на газ.
„Няма да ги съберат, защото до вчера данъчно задълженото лице беше „Булгартрансгаз“, а сега вече е „Газпром“. Как НАП ще събере данъци от дружество, което е извън България? В бюджета ще се появи дупка“.
Отпадането на дерогацията ще доведе до проблеми, смята Кадиев – няма да има приходи от свръхпечалбите на „Лукойл“, цените на горивата ще скочат неминуемо, а е възможно да се стигне и до недостиг на дизелово гориво. Бившият зам.-министър коментира, че интересът на България е да има дерогация максимално, защото руският петрол е по-евтин.