На 2-ри юни (неделя) на площад „Свети Георги Победоносец“ в гр. Божурище се състои грандиозен концерт с кауза, който ще събере на една сцена едни от най-известните и обичани личности в България.
На сцената ще излязат артисти и музиканти, чиято музика и творчество са вдъхновение за мнозина. Роси Кирилова, дует Шик, Уикеда, DIA, ансамбъл Средец, Искрен Пецов и мн.др ще изпълнят своите най-големи хитове и ще споделят своите истории и подкрепа за каузата. Техните гласове ще се слеят с гласовете на хиляди хора, дошли да заявят своята позиция и да гласуват с ДА на предстоящия референдум.
Концертът е повече от просто музикално събитие – той е символ на обединение и решителност. Всеки звук и всяка нота ще носят посланието за чиста природа, здраве и бъдеще за следващите поколения.Музикалните стилове са различни, програмата е динамична Водещи личности от културните среди и гражданското общество ще вземат участие със своите вдъхновяващи речи, призовавайки всички жители на Божурище и околните села да се изправят заедно срещу златодобива и да защитят своите домове.
Проектът „Златуша“ не се ограничава само до село Златуша. Той се простира от общините Сливница и Драгоман на запад до Банкя и София-град на изток. В посока север – юг проектът обхваща земи между населените места в общините Божурище, Брезник и Перник. Общата сондажна площ, предвидена за проучвания, е с размер 194,3 квадратни километра. Това става ясно от обявлението за откриване на производство за предоставяне на разрешение за търсене и проучване на метали в „Златуша“, публикувано от министерството на енергетиката на 26 август 2014 г.
Същата година се обявява покана за фирма, която да прави пробовземане. През 2018 г. министерството на енергетиката дава зелена светлина за пробите. Министерството на околната среда и водите също одобрява процеса, без да иска ОВОС (Оценка на въздействието върху околната среда).
През 2024 г. е одобрена „санитарна сеч“, която да премахне дърветата от местата, където се предвиждат сондажи. След това Изпълнителната агенция по горите издава разрешение за изсичане на гора с обем 918 куб.м.
До момента е извършена една сеч, като остават още шест. След приключването на сечта извършването на ОВОС се обезсмисля, тъй като районът и биоразнообразието в него ще бъдат унищожени.
Жителите на Божурище организираха протест на 18 март, тъй като се страхуват, че проектът ще има трайни екологични рискове и здравни последици за хората в региона. Сред основните проблеми, които посочиха протестиращите, са:
Екологични и здравни рискове
Използването на токсични химикали при процеса на златодобив може да замърси водните източници в района. Това неминуемо ще доведе до замърсяване на питейната вода и увеличени нива на тежките метали в нея.
Въздушно замърсяване
Работата на мината води до замърсяване на въздуха с фини прахови частици. Те са преки причинители на здравни проблеми като дихателни заболявания, астма и други респираторни болести сред хората, живеещи в близост.
Шумово замърсяване
По време на златодобивните дейности се извършват взривове, които оттекват на километри и ще обезпокояват не само местното население, но и всички обитатели на дивата природа.
Растителен и животински свят
Изпълнителната агенция по горите е издала разрешение за изсичане на голям масив от гората около Златуша, с което се унищожават дълготрайно местната флора и фауна. Тези гори са дом на голямо богатство растителни и животински видове, включително важни представители като диво прасе, сърна, вълк, лисица, мечка. Около Златуша се намират природни резервати и непокътнати места. Село Златуша е разположено в близост до красиви планински масиви, които предлагат възможност за разходки, катерене и пикници, туристически маршрути. В околността на селото има реки и потоци с богата водна екосистема.
Проектът за златодобив застрашава и интересите на местния бизнес, предупреждават протестиращите. Потенциалната мина се предвижда да бъде в непосредствена близост до жили на минерална вода, която е свързана с район „Банкя“, където има и завод за бутилиране на минерална вода.