Казусът с измамата с гражданството на Кирчо Петков се повтори в още по-комичен вариант в Северна Македония.
Един от министрите на Християн Мицкоски се оказа български граждани. Става дума за Саня Божиновска, която освен министър на енергетиката е и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. Тя е управлявала хърватския офис на компанията „Руднап“ с български паспорт.
Разкритието правят от македонското издание 360stepeni, които проверяват публичния Търговски регистър на Хърватия.
Пред медията Саня Божиновска отрича да има български паспорт и българско гражданство. Тя обаче не коментира дали в миналото е била гражданин на България. Допълнителни проверки от медията показват, че тя е подала молба за освобождаване през втората половина на миналата година, а процедурата не е приключила.
Тоест Саня Божиновска все още е българска гражданка.
В биографията на министъра, който оглавява новосъздаденото Министерство на енергетиката, минното дело и минералните ресурси, пише, че е родена в Скопие през 1980 г. В графата националност тя е декларирала „македонка“. Тя има висше образование извън страната и трудов стаж извън страната. Тя е работила в групата „Руднап“ със седалище в Белград, Сърбия, където е била „изпълнителен директор на всички компании в Централна и Източна Европа за търговия с електроенергия“ и е била отговарящ за дейности в „Сърбия, България, Албания, Косово, Македония, Румъния, Унгария, Кипър, БиХ, Черна гора, Хърватия, Словения, Чехия, Австрия, Гърция“.
В историята на клона на „Руднап“ в Загреб името на Саня Божиновска се среща на няколко места. На 6.12.2013 г., когато са извършени промени в структурата на фирмата, освен името Саня Божиновска е записано, че лицето има паспорт № 382526102, но не на Република Македония, а на Република България. Според информацията лицето живее на адрес в Белград.
Саня Божиновска, която според биографията тогава е работила във фирмата „Руднап“, е регистрирана в Хърватия и се легитимира с български паспорт. А за български паспорт е необходимо първо да си осигурите българско гражданство. За да получи някой българско гражданство, той трябва да декларира, че се чувства българин пред местните власти, отбелязват от 360stepeni.
На въпрос дали притежава или притежава българско гражданство и защо не го е декларирала в биографията към предложението за състав на новото правителство, Саня Божиновска отговаря:
„Що се отнася до вашите конкретни въпроси, в официалната ми биография ясно е посочено, че съм македонски гражданин и че имам и чешко гражданство. По отношение на претенциите за българско гражданство искам да подчертая, че нямам българско гражданство и всички съответни информацията е прозрачно посочена в моята биография.“
Що се отнася до българското гражданство, министър Саня Божиновска не казва никъде в отговора си дали го е притежавала в миналото, въпреки че и това е част от въпроса.
Според допълнителни проверки Саня Божиновска е поискала освобождаване от българско гражданство през втората половина на миналата година и че процедурата все още не е приключила. Преведено това означава, че Божиновска все още е гражданка на Република България.
В хронологията на събитията, няколко месеца след като поиска освобождаване от българско гражданство, Божиновска става член на Изпълнителния комитет на ВМРО-ДПМНЕ – през февруари тази година.
Относно притежаването на чешко гражданство, за което министър Божиновска твърди, че е декларирала, такава информация не може да бъде открита в нейната биография, внесена от Християн Мицкоски в парламента. Тя е написала само „македонец“ за националността си, а в раздела за майчин език е написала „македонски“. Чешката република се споменава преди всичко в трудовия опит, а чешкият език сред другите езици, които знае. Но чешкото гражданство не се споменава никъде.
На въпроса дали притежаването на гражданство на друга държава може да доведе до потенциален конфликт на интереси, министър Божиновска отговаря:
„В този смисъл искам да отбележа, че винаги съм работил в интерес на държавата и ще продължавам да го правя. Възможността за конфликт на интереси винаги ще бъде избягвана чрез прозрачност и зачитане на правните разпоредби, както и на най-високите етични стандарти…“
Източник: Труд