Министрите на отбраната на страните членки на НАТО са в Брюксел за двудневни разговори, свързани с помощта за Украйна, предаде ДПА.
На пресконференция преди срещата генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова съюзниците да „одобрят план, според който НАТО ще ръководи координацията на помощта за сигурност и обучението на Украйна“.
Проектът е основна част от отбранителния пакет за Украйна, който 32-членният алианс иска да одобри на срещата на върха на лидерите на НАТО във Вашингтон през юли.
Целта е да се прехвърли отговорността за координиране на военната помощ за Украйна от неофициалната структура, ръководена от САЩ, наречена Контактна група за отбрана на Украйна, към официалните структури на НАТО.
Между съюзници се водят разговори и за сключване на споразумение за дългосрочна финансова помощ за Украйна. Столтенберг заяви по-рано, че на страната са необходими най-малко 40 милиарда евро годишно.
Украинският министър на отбраната Рустем Умеров ще участва в срещата с министрите на отбраната на НАТО в рамките на координационен орган, наречен Съвет НАТО-Украйна.
Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин ще председателства днес заседанието на ръководената от САЩ инициатива, която беше обект на интензивни дискусии сред съюзниците преди срещата на министрите на отбраната.
НАТО договори ново име на мисията за обучение. Вместо Мисия на НАТО в Украйна (МНУ), инициативата ще се нарича Подпомагане на сигурността и обучение на НАТО за Украйна.
Дипломати заявиха пред ДПА, че новото име се възприема като победа за Германия, тъй като уточнява, че мисията е свързана с дейности по подкрепа и обучение.
Повечето съюзници подкрепиха наименованието Мисия на НАТО в Украйна, но германското правителство твърдеше, че то може да бъде изтълкувано погрешно, като би означавал, че алиансът възнамерява да изпрати войски в Украйна, и може да бъде използвано от Русия за пропаганда срещу алианса.
Други съюзници твърдяха, че Кремъл ще осъди проекта на НАТО в пропагандата си, независимо как ще се нарича той.
Премиерът на Унгария Виктор Орбан получи гаранции на среща с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, че Будапеща няма да бъде принуждавана да изпраща войски в Украйна.
„Днес получихме гаранции, че по отношение на войната между Украйна и Русия няма да ни се налага да участваме в никакви военни действия извън територията на Унгария и че Унгария няма да дава пари за това общо бреме, нито ще изпрати хора в тази война, нито територията на Унгария ще бъде използвана за присъединяване към тази война. Получихме всичко, което сметнахме за необходимо“, обяви Орбан.
Той добави, че Унгария продължава да бъде активен участник в операциите на НАТО, като изтъкна 1300-те унгарски войници в мисиите на НАТО, дейности по въздушен контрол в Словакия, Словения и балтийските държави и ролята й на връзка в Централна Азия и Африка.
От своя страна генералният секретар Столтенберг повтори правото на Унгария на автономия, като същевременно гарантира, че Орбан по никакъв начин няма да застане на пътя на решенията на други членове на НАТО да се включат по-активно в конфликта.
„Премиерът Орбан даде ясно да се разбере, че Унгария няма да участва в тези усилия на НАТО и аз приемам тази позиция. (…) В тези дейности няма да участва унгарски военен персонал и няма да бъдат използвани унгарски средства за подпомагането им. В същото време премиерът ме увери, че Унгария няма да се противопостави на тези усилия, давайки възможност на други съюзници да продължат напред“, заяви генералният секретар на НАТО.
в
НАТО не е отбранителна Армия, НАТО е нападателна Армия, това е тактиката на Англосаксите