Тандемът председатели на ПГ на ГЕРБ и ДПС Борисов – Пеевски не знае умора в обгрижването на обществения интерес. Днес отново са в подкрепа на протестиращи и миньори, а на мушката им е техния подчинен, чийто пост спасиха миналата седмица, академик Денков. Пеевски и Борисов ту ползват Христо Иванов и Кирил Петков за общи законопроекти, ту ги опират до стената с условия и въпроси от упор, ту ги шляпат по врата, за да слушат повече. От тях двамата министри и премиер не могат да си поемат дъх! Наистина силен и стилен тандем – като уиски с бадем!
Двамата искат информация докъде е стигнало предвиденото отпадане на предприятията за конверсия на въглищните райони от териториалните планове.
Какви мерки са предприети по отношение на изпълнението на точките от Споразумението между министър-председателя, министри, народни представители и представители на синдикалните организации в сектор „Енергетика“, което беше сключено на 03.10.2023 г. Това питат председателят на ГЕРБ Бойко Борисов и съпредседателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски в специално писмо до премиера Николай Денков.
С писмото се иска информация какви мерки са предприети по точка 5, която предвижда категорично отпадане на предприятия за конверсия на въглищните райони от териториалните планове. Крайният срок за изпълнение е в края на месеца – на 31 октомври. Двамата депутати искат информация по мерките по точки 2 и 3, които са със срок за изпълнение 30 ноември. Пита се и дали са предприети мерки по останалите точки.
В писмото си до премиера Николай Денков депутатите посочват, че Народното събрание е гарант за изпълнение на споразумението между премиера, министри, депутати и синдикатите и във връзка с контрола, който трябва да осъществи по неговото изпълнение, народните представители изискват ежеседмична информация по отделните мерки.
На 4 октомври парламентът прие подписаното по-рано споразумение между кабинета и енергетиците. То мина със 133 гласа “за“, като ”Възраждане”, ИТН, БСП, независимият Радостин Василев и двама от ПП-ДБ гласуваха “против”.
A ето и седемте точки, върху които се основава проектът за парламентарно решение:
- Продължаване на процедурата за въвеждане на капацитет и осигуряване на работата на производствени мощности, които да гарантират националната енергийна сигурност за постигане на плавен преход
Срок до 31 декември 2023 година
- Министерският съвет да изпълни решенията на Народното събрание, с които не се допуска ограничаване на централите в структурата на Българския енергиен холдинг, както и на други мощности, които работят изцяло на пазарен принцип
Срок до 30 ноември 2023 година
- Изработване на енергийна стратегия на България до 2050 година с участието на социалните партньори.
Срок до 30 ноември 2023 година
- Прозрачност на процедурите по инвестиционните намерения по териториалните планове и включване в тях на проекти на централите, мините и общините в засегнатите региони
Срок до 31 декември 2023 година
- Отпадане от териториалните планове на проекта за създаване на държавно предприятие за изграждане на икономически зони върху терените на мините
Срок до 31 октомври 2023 година
- Проучване на възможността за улавяне, преработка или съхранение на въглеродните емисии от ТЕЦ “Марица-изток 2”
Срок до 31 март 2024 година
- Социалните партньори продължават преговорите по проекта за споразумение от 19 септември 2023 година.