Унгария и Сърбия излязоха с обща декларация срещу решението на българското правителство да обложи транзитния руски газ.
Борисов и ГЕРБ мълчат за действията на техните партньори от Промяната, но самият Борисов се хвалеше как е построил Балкански поток, за да прибира таксите от преноса на руски газ за съседните държави. Борисов се стремеше да подражава на Виктор Орбан и да поддържа приятелски отношения с него и Вучич преди да се предаде на либералите да го водят за носа. Днес в Китай стана ясно, че Сърбия и Унгария ще са аванпост за Русия в Европа и газовият пренос е основно за тях.
Тази „противоречива стъпка“ поставя под риск енергийната сигурност на двете държави, заявяват сръбският финансов министър Синиша Мали и унгарският външен министър Петер Сиярто, цитирани от агенция ТАНЮГ.
Двамата определят аргументите на българския премиер като „напълно лъжовни“, тъй като Европейският съюз не е въвеждал санкции срещу използването на природен газ от Русия. България обаче лъжеше през последните години чрез премиерите си Кирил Петков и Николай Денков, че нито молекула руски газ не влизала в страната ни.
Будапеща и Белград ще съгласуват позициите си и „няма да оставят това неприятелско българско решение без подобаващ отговор“, се казва още в документа, без да се уточни какви мерки замислят Унгария и Сърбия срещу страната ни.
От българското финансово министерство разпространиха по-рано днес уверенията на министър Асен Василев, че газът за потребителите в Сърбия и Унгария няма да се оскъпи от новата такса за пренос.
Миналия петък България въведе извънредна такса върху преноса и транзита на руски природен газ през нейна територия в размер на 20 лева на мегаватчас.
„Новата такса е напълно в съответствие с целите на Европейския съюз за намаляване на зависимостта от руските изкопаеми горива. Тъй като повечето договори на „Газпром“ се определят на мястото на доставка в дадена страна, таксата най-вероятно няма да окаже влияние върху цените на газа надолу по веригата. Това само ще намали печалбите на „Газпром“, заявява Василев пред „Файненшъл Таймс“.
„С тази такса от една страна ние връщаме конкуренцията на пазара и ние очакваме не да се повишат цените в Сърбия и в Унгария, както беше първата реакция, а всъщност да намалим печалбите на „Газпром“, да намалим средствата, които влизат в държавния бюджет на Русия, за да води войната, и от друга страна създаваме и реална конкуренция с другите източници на газ“, обясни от своя страна премиерът Николай Денков.
От Пекин с Путин и Си Цзипин зад гърба Вучич размаха пръст на България
Президентът на Сърбия Александър Вучич коментира днес от Пекин въвеждането на новата такса за транзит на руски газ през България, посочвайки, че в момента е важно да се обърне внимание на решаването този проблем, предаде Танюг.
„Ние и унгарците реагирахме вчера със съвместно съобщение – (сръбският министър на финансите) Синиша Мали подписа решението с (унгарския министър на външните работи и търговията Петер) Сиярто, а (унгарският премиер Виктор) Орбан и аз одобрихме“, каза Вучич, който участва в среща на върха на инициативата „Един пояс, един път“ в Пекин.
В петък, 13 октомври, България въведе такса върху руския газ, доставян през нейна територия за трети страни. Влязлата в сила наредба налага такса от 20 лв. за мегаватчас за транзит на руски газ, доставен през територията на страната по газопровода „Балкански поток“. Българският премиер Николай Денков коментира в понеделник, че България има право да налага такса върху вноса и транзита на руски газ.
По-рано сръбският президент посочи, че това представлява голям проблем за Сърбия и ще говори с българската страна, защото според него това решение не трябва да важи за Сърбия. Вчера „Файненшъл таймс“ цитира българския министър на финансите Асен Василев, според когото целта на въвеждането на таксата не е газът да стане по-скъп за потребителите в Унгария и Сърбия, а за „Газпром“ да е по-неизгодно да доставя газ през България.
Източник БНР, БТА