Жените понякога превъзхождат мъжете в една или друга сфера и не винаги става въпрос за физика, космос или медицина. Светът познава различни жени: като велики политици, художнички, учени, така и велики престъпнички, убийци и … наркобаронеси!
Гризелда Бланко, колумбийска наркобаронеса, стана първата в света кокаинова милиардерка, за чиято жестокост и до момента се носят легенди: тя се смята за една от най-опасните фигури в средите на наркобизнеса, от нея откровено са се бояли и най-закоравелите престъпници. На нея се приписват около двеста убийства, но полицията успява да докаже участието й само в контрабанда и търговия с наркотици.
Докато Ескобар краде коли в Меделин, Гризелда строи своята кокаинова империя в Ню Йорк. Тя всява респект и ужас. Ако ѝ дължиш пари, те убива, ако тя ти дължи пари – убива те, ако я обидиш по някакъв начин – отново смърт… Наричат я „Кръстницата на кокаина“.
Гризелда е родена в Каратхен, Колумбия, и още в детството си проявява престъпни наклонности. Разказва се, че тя само на 11 години е участвал в отвличането на дете заради откуп и в крайна сметка го е убила. На 14 години пък е избягала от вкъщи и до 20-годишна е припечелвала като проститутка, след това се е омъжила и е родила три деца. Междувременно е емигрирала в САЩ и се заела с търговията с наркотици.
Всичко започнало от едни 7 килограма кокаин, които тя пренесла в бельото си. Кръглата сума от печалбата само раздразнила апетита ѝ. Жената вече искала да завоюва целия елит и да превърне кокаина в елитен продукт. Той бързо станал модерен и се продавал в нощните клубове в Маями за доста внушителни суми. В края на 70-те години кокаинът на Бланко изтласкал от пазара в САЩ марихуаната – тогава започнала и кокаиновата епидемия.
През 70-те и 80-те е най-силният период на Бланко. Тя печели толкова много пари от износ на кокаин от Маями из цялата страна, че започват да я наричат „Кръстницата на кокаина“. Тя дори става обект на хитовия документален филм от 2006 г. „Cocaine Cowboys“.
Гризелда отстранявала от пътя всички, които ѝ се противопоставяли. През 1984 година тя преживява няколко покушения, което я принудили да се укрие в Калифорния. Само след година тя е арестувана и осъдена на 20 години затвор. Но и между затворническите стени Бланко продължава да развива своя бизнес.
Смята се, че Гриселда е виновна за убийствата на двама от съпрузите си.
През 1975 г. застрелва първия си съпруг Алберто Браво, който е наркопласьор, след като го заподозряла в кражба на милиони от общата им империя. През 1983 г. поръчва убийството на втория си съпруг – Дарио Сепулведа. Той е убит от двама нейни приятели, облечени като полицаи. Друг от нейните съпрузи също умира заради работата си с наркотици, но не е ясно дали тя има нещо общо със смъртта му.
Слави се не само с прякора „Кръстницата на кокаина“, но и с други като „Черната вдовица“, „Кралицата на наркотрафика“ или „La Madrina“ (Кръстницата).
Докато е в затвора в САЩ, Гризелда не може да се примири с факта, че американското правителство предопределя бъдещето ѝ и започва да крои план как да излезе на свобода. Работи по сложен план за отвличането на Джон Кенеди младши, който да държи като заложник и разменна монета за нейната свобода. От ЦРУ разбират за плана и го осуетяват. Така Гризелда е принудена да излежи присъдата си от 20 години.
Тя излиза от затвора през 2004 година, след което е депортирана в родната Колумбия.
Но това ни най-малко не спряло баронесата. Както не я спряла и смъртта на нейния съпруг и три сина, загинали по време на престрелка. Многобройните заплахи тя просто пускала покрай ушите си. Гризелда Бланко е продавала кокаин както на едро, така и на дребно. Тя е смятана за първа сред колумбийските наркобарони, организиращи контрабандата на кокаин в САЩ.
Убийците на мотоциклети са любимия начин на госпожа Бланко да отстрани някой. Те станали и причината за нейната смърт. Гризелда е разстреляна на излизане от местен магазин. Два куршума я уцелват в главата, кокаиновата кралица загива на място на 69-годишна възраст.