Ковчегът с тленните останки на цар Фердинанд I беше положен в централното фоайе на царския дворец „Врана“ в София.
Тленните останки бяха пренесени до царския дворец с траурно шествие, което започна от Главния вход на парка, след като катафалката с тленните останки на цар Фердинанд I пристигна от Летище София. Тленните останки на цар Фердинанд I бяха транспортирани от Германия до България с военен самолет.


Траурната процесия достигна до двореца „Врана“, където беше посрещната от Симеон Сакскобургготски и неговото семейство, заедно със Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний, официален пратеник на Светия Синод, и от апостолическия нунций в България архиепископ монсеньор Лучано Суриани.
Гвардейският оркестър изсвирва първия български химн „Шуми Марица“.
Гвардейците с ковчега на рамо го внесоха по стълбите и го поставиха в централното фоайе на двореца.

След траурната церемония, вратите на двореца ще отворят за гражданите, желаещи да отдадат последна почит пред ковчега на покойния цар Фердинанд. Пред входа на двореца се изви опашка от желаещи да се поклонят.

На траурната церемония присъстваха и президент на България от 2012 г. до 2017 г. Росен Плевнелиев, кметът на София Васил Терзиев, столични общински съветници, политици, общественици, журналисти и граждани.

Фердинанд I Сакс-Кобург-Готски е германски принц, български княз (25 юни 1887-22 септември 1908) и цар (22 септември 1908-3 октомври 1918) на България (1861-1948).
На 25 юни 1887 г. III Велико народно събрание го избира за княз на България. На 22 септември 1908 г. след провъзгласяване на независимостта на България Фердинанд I е обявен за цар на българите. При сключването на Солунското примирие (29 септември 1918, с него България капитулира и излиза от Първата световна война) Антантата (военно-политически блок между Великобритания, Франция и Русия, оформен през 1904-1907) поставя задължително условие Фердинандд I да се откаже от престола и да напусне България. На 3 октомври 1918 г. подписва манифест, с който се отказва от трона в полза на сина си Борис III.
Ако нямаме представа за миналото, не можем да очакваме много за бъдещето. „Дай, Боже! Това е сигнал към нашето настояще, най-вече да гледаме към бъдещето, каза още Симеон Сакскобургготски
Преди всичко – съм благодарен. Това е за историята на България. Благодаря на Господа, че съм доживял този момент. Страшни емоции са. Какво ли не минава през мисълта ми в такива моменти.
Това каза пред журналисти Негово Величество Симеон Сакскобургготски по повод връщането на останките на дядо му – цар Фердинанд I, в Двореца „Врана“, предаде Новини.бг.
По думите му този акт показва, че уважаваме миналото си, признаваме го и го зачитаме.
„Мисля, че е много по-добре да е тук – в семейната крипта“, добави Сакскобургготски.
Той изрази дълбока надежда връщането на останките на цар Фердинанд да е символ на единение на българската нация. „Дай, Боже! Това е сигнал към нашето настояще, най-вече да гледаме към бъдещето. Ако нямаме представа за миналото, не можем да очакваме много за бъдещето“, заяви Симеон Сакскобургготски.
Източник БТА
Този „цар“ докара две Национални катастрофи на България!
Милиони бежанци,репарации,Личен режим(свалял и назначавал министри) …
Изводът – за Вас!!!