Кремъл спечелил около 1 милиард евро от европейската дерогация, позволяваща на България да продължи да внася руски петрол.
Това пише „Политико“, като се позовава на съвместно разследване. То е дело на неправителствената организация Global Witness, Центъра за проучване на демокрацията, Центъра за изследване на енергията и чистия въздух и журналиста Виктор Джак.
През декември 2022 г. Европейската комисия позволи на България дерогация от санкциите срещу Русия. Страната ни може да купува суров руски петрол до края на 2024 г. Целта е българските граждани да не пострадат от недостига му. Дерогацията не предвижда рафинерията на „Лукоийл“ край Бургас да обработва горивото и да го продава зад граница с цел печалба.
Властите в София обаче се възползвали от вратичките и позволили милиони барели руски петрол да достигнат до нефтокомбината. След това „Лукойл“ го изнасяла като рафинирани горива навън. Продуктът достигал и страни членки на ЕС. Само в периода от март до юли т.г. рафинерията изнесла близо 3 милиона барела горива, чийто произход най-вероятно е руски.
От правна гледна точка това не нарушава санкциите, твърдят експерти, цитирани от „Политико“. Вратичките, от които може да се възползва „Лукойл“, са създадени от неяснотите в европейските правила, включително за това какво се счита за търговия, какви горива може да изнася България и дали може да ги съхранява, както и как Комисията събира данни.
Държави от ЕС призовават Брюксел да действа и да затвори тези вратички. Според трима дипломати Комисията трябва да преразгледа опцията за дерогация за България преди приемането на 12-и пакет санкции срещу Русия, което се очаква през следващите дни.
„Ако целта на дерогацията е била да се помогне на обикновените българи да оцелеят, значи сме се провалили“, заявява един от дипломатите.
Коментар направи и едно от замесените лица от официална българска страна – Академик Денков, ротационен премиер от Продължаваме Промяната:
„Голяма част от информацията в този доклад беше известна и преди това. Няма особена изненада освен скалата, в която се развива тази схема за заобикаляне на санкциите. Това, което трябва и може да се направи, е да се действа според законите, а там, където законите са безсилни – да бъдат съответно подобрени. Много приказки бяха казани по отношение на дерогацията в България и затова защо тя се удължава. Нека да напомня, че дерогацията всъщност се скъсява с идеята, че постепенно трябва да се премине към неруски нефт, за да сме сигурни, че няма да се окаже на пристанището липсва нефт и оттам не може да работи рафинерията.
В правомощията на българското правителство и вече е направено е да се повишат значително данъците, които трябва да плаща „Лукойл“, за да може да намалеят свръхпечалбите, които са цитирани в този материал. И от една страна да се намалят средствата, които влизат в Руската федерация за водене на войната и от друга да се увеличат средствата, които влизат в българския бюджет“, каза Денков на брифинг след форума „Антикорупция, демократична устойчивост и икономическа сигурност“ в София, организиран от Центъра за изследване на демокрацията.
Острието на ГЕРБ срещу „Продължаваме Промяната“ Делян Добрев веднага се включи на пета скорост с коментар по темата:
POLITICO: Кремъл прибра още 1 милиард евро от износа на петрол за България. Сумата е достатъчна да финансира дейността на Вагнер.
ПП бранят настървено дерогацията. Защо ли? ДБ?