Нашата имунна система е естественият щит на тялото ни и е от огромно значение за общото ни здраве, особено в днешни дни. Учените казват, че около 80% от имунната система на човек е в стомаха му. Затова решихме да помолим д-р Антон Койчев, асистент към Медицинска академия, Катедра по обща хирургия, да ни разкаже как да запазим висока имунната си система и да запазим баланс в организма.
Д-р Антон Койчев е асистент към Медицинска академия, Катедра по обща хирургия от1995г. В момента работи в Александровска болница, в Клиника по хирургия. Доктор на медицинските науки, със специализации в Германия, Италия, САЩ, Белгия. Член на Европейската Асоциация по лапароскопска и миниинвазивна хирургия.
В човешкия храносмилателен тракт, белите дробове, устата, както и в други органи и системи в тялото ни, живеят и взаимодействат помежду си над 1000 вида микроорганизми, чиято съвкупност наричаме микробиом. Смущенията в микробиома могат да изиграят решаваща роля за развитието на определени заболявания, твърдят учените, а бързото и успешно възстановяване на микробиома, обратното – да подпомогне оздравяването.
Най-важната тема и в днешно време, здравето, поражда редица въпроси как можем да се запазим здрави и да подкрепим имунната си система. Поддържането на здрава имунна система позволява на тялото ни да се защитава и бори с различни патогени (болестотворни микроорганизми) като например – бактериите и вирусите. Вирусът на грипа, например, може да причини тежки инфекции на горните отдели на дихателната система като гърло, дихателна тръба и бронхите. Изследвания показват намаляване на тежестта, продължителността и интензитета на симптомите и усложненията от грип при благоприятна промяна на микробиома.
В същото време реакциите на имунната система могат да бъдат отслабени и от други фактори, като възраст, различни заболявания, нарушения в здравето, затлъстяване и стрес.
Съществува общоприет консенсус, че приемът на пробиотици – живи микроорганизми, които оказват благоприятни ефекти върху организма – подпомага имунната система чрез регулиране на микробния баланс или чрез взаимодействие с нашата имунна система и увеличаване на броя и активността на имунните клетки.
Пробиотиците и синбиотиците имат потенциал да засилват имунния отговор на организма и да предотвратяват или редуцират тежестта на инфекциите, включително острите респираторни инфекции.
Комбинацията от пробиотик и пребиотик се нарича синбиотик. Пребиотиците подпомагат храносмилането и метаболизма, балансират чревния микробиом и служат за храна на пробиотиците.